29 Kasım 2018 12:47

ODTÜ öğrencileri: Yaya yolu yapılmasını istemiştik

ODTÜ'lü İrem'in ölümüne yol açan ihmallere tepkiler sürüyor. ODTÜ öğrencileri başka ölümler olmasın diye bir araya gelerek forum düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ODTÜ Psikoloji Bölümü Öğrencisi İrem Kütük'ün, kampüste seyir halinde bulunan kamyonetin damper kapağının çarpması sonucu ölümü, ODTÜ'de yaşanan ihmalleri gündeme getirdi. İhmallerin sorumlularının açığa çıkarılması ve yeni ölümlerin olmaması için ODTÜ öğrencileri bir araya geldi. Fizik Bölümü’ndeki U3 Amfisinde gerçekleşen forumda, öğrenciler yaşanan kazanın basit bir kaza olmadığını ve birçok ihmal içerdiğine dikkat çekti. 

SAĞLIK MERKEZİ YETERSİZ

Yaşanan kaza sonrasında olay yerine okulun sağlık merkezi tarafından gönderilen ambulansın yetersizlikten kaynaklı müdahale edememesi ve dışarıdan çağırılan ambulansın geç gelmesi öğrencilerin tepkisini çekti. Öğrenciler, sağlık merkezinin yalnızca bu olayda değil, çeşitli acil müdahalelerde ve sürekli tedavi gerektiren rahatsızlıklarda oldukça yetersiz olduğunu söylediler.

KAR ODAKLI PLANLAR İHMALLERİ ARTTIRIYOR

Kampüs içerisindeki trafik denetiminin yetersiz olduğunu belirten ODTÜ öğrencileri, kazanın gerçekleştiği bölgede bir yaya yoluna ihtiyaç duyulduğunu ancak bunun birçok kez dilekçelerle talep edilmesine rağmen gerçekleştirilmediğinin altını çizdiler. Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin belirttiğine göre, akademisyenlerin çalışmaları sonucunda hazırlanmış bir stratejik plan tartışılan çoğu sorun hakkında çözüm içeriyor. Fakat okul yönetiminin kar odaklı planları çerçevesinde ihmaller çözülmek yerine artıyor. Forumda söz alan bir öğrenci, Ankara trafiğinden korkması ve ODTÜ'de kendini güvende hissetmesine karşın kampüste geçirdiği bir kazanın sonuçlarıyla aylarca uğraştığını söyledi. Öğrenciler, forumda yapılan tartışmalar sonucunda okula araç giriş-çıkışının kısıtlanması ve denetlenmesi gerektiğine dikkat çektiler.

İHMALLER VE YETERSİZLİKLER SÜRÜYOR

Okulda birçok inşaatın uzun süredir devam ettiğini belirten öğrenciler, okulun şantiye alanına dönmesini de eleştirdiler. Yurtlarda yangın merdivenlerinin girişinin kilitli olmasının can güvenliği açısından oluşturduğu tehlikeye değinen öğrenciler, okuldaki bazı asansörlerin de kullanılamaz durumda olmasına rağmen herhangi bir uyarı olmadan kullanılmaya devam edildiğini belirtti.

Okulda yeterli psikolojik desteğin sağlanmadığını vurgulayan öğrenciler, Psikoloji Bölümü tarafından oluşturulan, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilerin yürüttüğü ‘Ayna Programı’nın çok acil sorunlarla başvuran öğrencilere aylar sonrası için randevu vermesinden şikayet ettiler. Öğrenciler okulda gerçekten işleyen ve yeterli bir psikolojik destek biriminin olmadığını dile getirdiler.

SORUNLAR ÖĞRENCİLERİN BİRLEŞMESİ İLE ÇÖZÜLÜR

Öğrenciler, yaşanan olaylarla ilgili rektörlüğün bilgi vermesini talep eden bir dilekçe yazılmasına ve bununla ilgili bir imza kampanyası yürütmeye karar verdiler. Bu kampanyanın en kapsamlı şekilde örülmesi gerektiğini belirten öğrenciler, buradan doğru kalıcı birlikler kurulması gerektiğini kararlaştırdılar. Yapılan bu forumun düzenli olarak tekrarlanması gerektiğini söyleyen öğrenciler, çözülmeyen sorunları ancak öğrencilerin birleşmesinin çözebileceğinin altını çizdiler. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Basın örgütlerinden viyadük çökmesine getirilen yayın yasağına tepki

SONRAKİ HABER

Mal varlığın araştırması isteyen Davutoğlu, Siyasi Etik Teklifi’ni imzalamamış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa