29 Kasım 2018 10:47
Son Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2018 21:53

Salome Zurabişvili Gürcistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu

Gürcistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Salome Zurabişvili kazandı ve ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Fotoğraf: Davit Kachkachishvili/AA

Paylaş

Gürcistan'da dün düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda hükümetin desteklediği Salome Zurabişvili, yüzde 59,54 oy olarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Gürcistan Merkez Seçim Komisyonunun resmi internet sitesindeki canlı yayın tablosunda, oyların yüzde 99,92'sinin sayıldığı belirtildi.

Buna göre Zurabişvili yüzde 59,54, muhalefetin adayı Grigol Vaşadze'nin ise yüzde 40,46 oy aldı.

Zurabişvili, Gürcü Rüyası Partisi'nin desteğini alırken, Vaşadze muhalefetin ortak adayıydı.

Zurabişvili, Gürcistan'ın Rusya ve Batı'yla ilişkileri arasında bir denge kurmasından yana.

PARLAMENTER SİSTEME GEÇİLDİ

Gürcistan'da yürürlüğe girmesi beklenen yeni anayasayla, cumhurbaşkanlığı görevi büyük ölçüde sembolik hale gelecek.

İkinci turda sonuçlanan seçim, ülkede cumhurbaşkanının son olarak halk oyuyla seçildiği son sefer oldu. Ülke, geçen yıl geçirilen yeni anayasayla parlamenter sisteme geçecek.

MUHALEFETTEN SEÇİM ÇAĞRISI

Gürcistan'da dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunun ardından 10 muhalefet partisinden oluşan muhalefet koalisyonu ‘Güç Birlik İçindedir’in adayı Grigol Vaşadze, hükümete erken seçim çağrısında bulundu.

Vaşadze ve diğer muhalefet partisi liderleri, seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla Tiflis'teki konser salonunda halkın karşısına çıktı.

Vaşadze, yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu öncesi hükümetin halka baskı kurduğunu ve seçimin adaletsiz ortamda gerçekleştirildiğini söyledi.

Seçim sonuçlarını kabul etmediklerini belirten Vaşadze, “Biz bu seçim sonuçlarını tanımıyoruz, Gürcistan'ın cumhurbaşkanı yok” dedi.

Pazar günü Tiflis'te protesto eylemi düzenleyeceklerini dile getiren Vaşadze, “Birleşmiş muhalefet erken parlamento seçimleri istiyor” ifadesini kullandı.

ZURABİŞVİLİ KİMDİR?

Fransa ve ABD'de eğitim alan Zurabişvili, 1997 yılından bu yana çeşitli ülkelerde Fransa'nın diplomatik temsilciliklerinde çeşitli görevlerde bulundu. Zurabişvili 2003-2004 yıllarında Fransa'nın Tiflis Büyükelçisi olarak çalıştı.

Fransa'nın başkenti Paris'te 1952'de dünyaya gelen 66 yaşındaki Zurabişvili, dönemin Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin kabinesinde 2004-2005 yıllarında Dışişleri Bakanı olarak da görev yaptı.

Saakaşvili'nin kabinesinden ayrılan Zurabişvili, 2006'da "Gürcistan'ın Yolu"  partisini kurdu. Milletvekili olan Zurabişvili, aday olabilmek için Fransız vatandaşlığından çıkma başvurusunda bulunmuştu. 

Yeni cumhurbaşkanın 16 Aralık'ta yemin ederek göreve başlaması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaybolan çocuk, 8.5 saat sonra bulundu

SONRAKİ HABER

Sanatçı Yılmaz Çelik'in tutuklanması Dersim'de protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa