28 Kasım 2018 15:45

ÇED’i beklemeyen belediyeye para cezası

Ordu Büyükşehir Belediyesine, ÇED kararını beklemeden kıyıda dolgu inşaatı yaptığı gerekçesiyle para cezası verildi.

Görsel: Orçev

Paylaş

Ordu Büyükşehir Belediyesine, belediyenin “Kıyı Düzenlemesi ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi” kapsamında, yasal süreyi tamamlamadan kıyıda dolgu inşaatı yaptığı gerekçesiyle para cezası verildi. Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sitesinde yer alan duyuruya göre verilen cezanın gerekçesi özetle şöyle: “Proje alanı içerisinde yer alan Civil Deresi’nde kıyı tahkimatının tamamlandığı, dolgu inşaatının yapıldığı ve iskele inşaatının başladığı hususları tespit edilmiştir. ÇED sürecine başlamadan veya bu süreci tamamlamadan inşaata başlandığı için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına idari para cezası uygulanmış olup ceza kendilerine tebliğ edilmiştir.”

Verilen cezayı değerlendiren Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Gül Ersan, ÇED sürecini önemsemeden yapılan dolgulara ve düzenlemelere karşı açtıkları davalarda bilirkişi raporu ve mahkeme kararlarının lehlerine sonuçlandığını belirterek “Civil Deresi ağzında denize yapılan dolgunun da yasa dışı olduğunu belirttik. Bu proje için yapılan halkın katılımı toplantısında kıyıdaki düzenleme ve dolguların hem ekolojik hem de hukuki olarak yanlış olduğunu tutanağa yazdırdık. O toplantıya bizim dışımızda katılanların çoğu aynı eleştiriyi yaptı” dedi

‘CEZAYI BAŞKAN ÖDEMELİ’

Ordu Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Enver Yılmaz’ın yaptıkları itirazları ‘Bir grup insan karşı çıkıyor” diyerek gerçekleri çarpıttığını belirten Ersan, “Yapılanların zararı kuruma değil yöneticilere kesilmelidir. Keyfine göre davranan, doğaya ve sağlıklı bir kent yaşamına karşı uygulamalarda bulunanların cezası halkın sırtına yıkılamaz. Bu ceza belediye bütçesinden değil, eski başkan ve belediye yöneticilerinden alınmalıdır” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elon Musk: İşçiler haftada 100 saat çalışmalı

SONRAKİ HABER

Medya ve Mülteci Hakları Derneği "medya radar" çalışması başlatıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa