28 Kasım 2018 15:40

Meksika’dan ABD’ye biber gazı notası

Meksika Dışişleri Bakanlığı, ABD'li güvenlik güçlerinin göçmenlere karşı biber gazı kullanarak saldırmasının araştırılması için ABD'ye nota verdi.

Fotoğraf: Bruno Gallardo/AA

Paylaş

Meksika Dışişleri Bakanlığı, 25 Kasım’da iki ülke sınırında Amerikalı güvenlik güçlerinin göçmenlere karşı biber gazı kullanarak bastırdığı olayların araştırılması için ABD’ye nota verdi. Göçmenlerin sınırdaki bekleyişi ise sürüyor.

Meksika hükümeti, ABD’den, 25 Kasım’da sınırda meydana gelen ve bu ülkenin güvenlik güçlerinin biber gazlı müdahalesi ile bastırılan olayların araştırılmasını istedi. Meksika Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin bu ülkedeki büyükelçiliğine, Tijuana-Kaliforniya sınırındaki olayların “kapsamlı bir şekilde” araştırılması için nota verildiği bildirildi. Açıklamada, Meksika’nın, insan haklarını ve göçmenlerin güvenliğini korumaya devam edeceği vurgulandı ve göçmen hareketinin yönetiminde ortak çalışmaya açık olduğu belirtildi.

GÖÇMENLERİN BEKLEYİŞLERİ SÜRÜYOR

Meksika’nın Tijuana kenti ile ABD’nin Kaliforniya eyaleti arasındaki sınır bölgesine ulaşan orta Amerikalı göçmenler, iltica işlemlerinin yavaş yapıldığı gerekçesiyle 25 Kasım’da protesto gösterileri düzenlemiş ve bazı göstericiler aradaki metal duvarı aşarak ABD tarafına geçmeyi denemişti.

ABD güvenlik görevlileri, sınırın yaya geçişlerine kapatılmasına neden olan olayları göstericilere karşı biber gazı kullanarak durdurmuştu.

Meksika’nın ABD sınırındaki Tijuana’ya geçen hafta ulaşan Orta Amerikalı göçmenlerin bekleyişi devam ediyor. Sınırda bekleyen göçmenler Benito Juarez spor kompleksi içinde kurdukları çadırlarda günlük hayatını sürdürüyor. (BogotaAA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

3. Ulusal Uygulamalı Etik Kongresi başladı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa