28 Kasım 2018 14:13
Son Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2018 17:45

İngiltere'de mahkeme, Akın İpek'in iade talebini reddetti

İngiltere'de mahkeme, Türkiye'nin iade talebini reddederek, kararın 14 gün içinde temyiz edilebileceğini belirtti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İngiltere'de mahkeme , 'FETÖ' "çatı davası"nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in Türkiye'ye iadesiyle ilgili talebin reddine karar verdi. 

Firari İpek'in Londra'daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen Türkiye'ye iadesiyle ilgili davada karar duruşması yapıldı. Hakim, iade talebini reddederken, kararın 14 gün içinde temyiz edilebileceğini belirtti. 

Ayrıca İpek'in pasaportuna el konulması, Londra dışına çıkmaması ve telefonunun 7 gün 24 saat açık kalması gibi denetimli serbestlik şartlarının da 14 gün boyunca geçerli olacağı ifade edildi. 

DIŞİLERİNDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamit Aksoy, Türkiye’nin ‘FETÖ’ ile ilişkisi olduğu iddia edilen iş insanı Akın İpek ve onunla beraber yargılanan iki kişinin iadesine ret kararı veren İngiltere’ye yanıt verdi. Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yargıç Akın İpek ve beraberinde yargılanan Ali Çelik ve Talip Büyük’ün haklarındaki dava “siyasi” olduğu için Türkiye’ye iade edilmemelerine hükmetmişti. Aksoy tarafından yapılan açıklamada, “Kararın kabul edilemez olduğu ve bundan duyduğumuz derin hayalkırıklığı görüşülen İngiliz makamlarına kuvvetli bir şekilde vurgulanmıştır” dendi. 

NE OLMUŞTU?

İpek, 23 Mayıs'ta gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmıştı. 50 bin sterlinlik kefaletle serbest bırakılan İpek'in pasaportuna el konulmuş ve denetimli serbestlik uygulanması kararı alınmıştı. İpek’in dava süresince Londra dışına çıkması yasaklanmıştı.

İpek’in herhangi başka bir seyahat belgesine başvurmasını da yasaklayan mahkeme, sanığın telefonunun da 7 gün 24 saat açık kalması koşulunu getirmişti. Davada son duruşma 28 Eylül'de yapılmış ve kararın 28 Kasım'da açıklanacağı belirtilmişti. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltındaki sendikacı ve siyasetçiler serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa