Öğrenci, cinayet, hukuk...

Öğrenci, cinayet, hukuk...

Tarih 21 Kasım 2004 Mardin Kızıltepe ilçesinde polisler tarafından açılan ateş sonucu öldürülen İlkokul 5. Sınıf öğrencisi 12 yaşında ve bedeninde 13 kurşun ile Uğur KAYMAZ.Tarih 12 Mayıs 2010 Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İkinci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki poli

İlhan Canan

Tarih 12 Mayıs 2010 Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İkinci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki polis silahından çıkan kurşunla öldürülen Şerzan Kurt.
Uğur KAYMAZ 12 yaşında 13 kurşun ile öldürüldüğünde yanına konulan kalaşnikof marka silah ile eylem hazırlığındaki terörist diye yutturulmaya çalışıldı kamuoyuna. Okulda devamsızlığı bile olmayan, yanında babası ile ayaklarında terlik ile teröristlik yapmıştı Uğur KAYMAZ(!)  
Polisin “yanlış ihbar ve istihbarat üzerine yargısız infaz yaptığı” iddiaları kamuoyunda yaygınlaştı.  Bunun üzerine operasyonda silah kullanan polis memurlarından Mehmet Karaca, Yaşefettin Açıksöz, Seydi Ahmet Töngel ve Salih Ayaz hakkında, Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nde “meşru müdafaa sınırlarını aşarak faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek”ten 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava, güvenlik gerekçesiyle Eskişehir Ağır Cezaya gönderildi.
Şerzan Kurt Muğla Üniversitesinde ülkücü bir grup öğrencinin Kürt kökenli öğrencilere saldırması ile başlayan ve büyüyen olaylarda ağır yaralandı. Saldıranlar sağ cenahtan olduğu zaman polis her zamanki gibi saldıranlara değil de saldırıya uğrayanlara müdahale etmişti. Bu müdahalede polis silahından çıkan kurşun ile yaralanan ardından uzun süre İzmir’de yoğun bakımda kalan Şerzan Kurt yaşamını yitirmişti. Şerzan’ın ölümünün ardından uzun süren belirsizlik ve ardından Muğla Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubede görevli 45 yaşındaki Gültekin Şahin tutuklanmış, Şahin hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesinde ‘Olası kasıtla nitelikli adam öldürme’ suçundan dava açılmıştı. Mahkeme ilk duruşmada güvenlik nedeniyle davanın Eskişehir’de görülmesine karar vermişti.
Peki, ne oldu? Hukuk işledi!
İşte iki tane örnek olay bu iki olayda da kasıtlı adam öldürme iddiası var. Bu iki olayda da olayların failleri polis. Bu iki davada da davalar güvenlik gerekçeleri ile Eskişehir’e havale ediliyor. Ve en önemlisi bu iki olayda da failler 2-2.5 yıl gibi bir süre sonunda beraat ettiriliyor.
Bu tablodan baktığımda cezaevinde bulunan öğrencilere yönelik olarak Adalet Bakanlığının yakın zamanda açıkladığı veriler geliyor aklıma ve ne kadar şanslı olduklarını düşünüyorum!
31 Ocak 2012 tarihi itibariyle cezaevlerinde toplam 2 bin 824 öğrenci bulunuyor.
Bu öğrencilerin 1778’i Tutuklu, 1046’sı hükümlü, tutuklu bulunan öğrencilerin 609’u hükümlü bulunan öğrencilerin 178’i için yapılan suçlama silahlı örgüt üyesi olmak.
Bakanlık verilerine göre şanslı olan bu öğrenciler ile ilgili şu açıklamalarda yapılabilirdi  ‘’yanlış ihbar! Dur ihtarına uymadı! Merdivenden düştü! Duvardan atladı! Vadesi doldu! Olacağı buydu! Takdiri ilahi!..
Ve sonrasında hukuk işler dava güvenlik gerekçesi ile belki Eskişehir’e gönderilir sonrasında da kesin Tahliye kararı çıkardı.
13 Kurşun davası, Şerzan Kurt davası, Hrant Dink davası, Metin Göktepe davası, davası, davası, davası… Bize adaletin bu topraklarda henüz hüküm sürmediği bir kez daha kanıtlanmış oldu.

www.evrensel.net