27 Kasım 2018 22:21
Son Güncellenme Tarihi: 27 Kasım 2018 22:57

Trump, G20’de Suudi Prens ile görüşmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın, G20 Zirvesi’nde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüşmeyeceği belirtildi.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD Başkanı Donald Trump'ın Arjantin'deki G20 Zirvesi'nde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşme planının ise olmadığını belirtti.

Arjantin'de hafta sonu gerçekleştirilecek G20 Zirvesi öncesinde Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında Bolton, Trump'ın programını ve ikili görüşmelerine ilişkin takvimini değerlendirdi.

Bolton, ABD Başkanı Trump'ın zirve kapsamında Arjantin, Çin, Rusya, Almanya, Japonya, Hindistan ve Güney Kore liderleriyle bir araya geleceği bilgisini paylaşarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de ikili bir görüşme yapacağını bildirildi.

BİN SELMAN İLE İKİLİ GÖRÜŞME PLANI YOK

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Trump'ın, Muhammed Bin Selman ile Arjantin'de görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya ise Bolton, "Hayır. Şu anda Başkanın ikili görüşmeleri tamamen dolu durumda, size az önce bu görüşmeleri sıraladım zaten" şeklinde yanıt verdi.

Bolton ayrıca, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kaydını dinleyip dinlemediği hakkındaki bir soru üzerine, "kaydı dinlemediğini, Arapça olduğu için dinlese bile anlamayacağını ancak kaydın dökümünü okuduğunu" söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise resmi programı dışında Trump ile Veliaht Prens'in bir araya gelme ihtimalinin olup olmadığına ilişkin, "bu ihtimali göz ardı edemeyecekleri" değerlendirmesini yaptı.

Sanders'ın bu açıklaması, ikili görüşme şeklinde olmasa bile Trump ile Bin Selman ile bir araya gelebileceği ihtimaline "yeşil ışık yaktığı" şeklinde yorumlandı.

Sanders ayrıca, "Kaşıkçı konusunda henüz nihai delilleri (sonuçları) görmedik. Yeni delilleri gördükçe ona göre değerlendirmelerimizi yapacağız" ifadelerini kullandı. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul boğazı gemi trafiğine kapatıldı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Hüseyin Aykol'un ceza aldığı 2 dosya Yargıtaya gönderildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa