27 Kasım 2018 18:22

Sendika eylemi HDP eylemi olarak gösterilmiş

SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin gözaltı sürecini Evrensel'e değerlendirdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sendikacı ve siyasetçi emniyette ifadeleri alındı. SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, suçlamaya konu olan Beyaz Bayrak nöbetine ilişkin “HDP’nin ziyaretinin gerçekleştiği gün için emniyet fezlekesinde HDP yapmış gibi gösterilmiş bu eylem” dedi. Gözaltındaki 14 kişinin yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Ankara’da sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için 2016 yılında yapılan Beyaz Bayrak eylemi nedeniyle gözaltına alınan KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve siyasetçilerin ifadeleri bugün alınmaya başlandı. KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri ile HDP, HDK üyesi siyasetçiler Ankara’da yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınmıştı.

SAĞLIK HAKKINA ERİŞİLMESİ İÇİN EYLEM YAPTIK

Evrensel'e gözaltı sürecine ilişkin değerlendirme yapan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, gözaltına alınan 14 kişinin ifadelerinin alınmaya başlandığını ve yarın savcılığa çıkarılmalarının beklendiğini kaydetti. Kara, dosyada gizlilik kararı olmadığını ve 2016 yılında gerçekleşen Beyaz Bayrak eylemi gösterilerek haklarında işlem yapıldığını söyledi. Sendikalarının Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de bulunduğu 14 kişinin gözaltı gerekçesi olan Beyaz Bayrak eyleminin SES Ankara Şubesi’nin eylemi olduğuna dikkat çeken Kara, “Sokağa çıkma yasaklarının olduğu o dönemde çocuklar, gebeler, krononik hastalar hastaneye gitmekte zorluklar yaşıyordu, insanların sağlık hakkına erişebilmesi, hastaneye ulaşmalarının sağlanması için Ankara şubemiz bu eylemi gerçekleştirdi. Bu eylemi gerçekleştirirken destek için gelen kurumlar da vardı. HDP’nin ziyaretinin gerçekleştiği gün için emniyet fezlekesinde HDP yapmış gibi gösterilmiş bu eylem” şeklinde konuştu.  

GÖZALTILAR MÜCADELEMİZE YÖNELİK

Kara, toplumsal muhalefetin tekrar canlandığı, konfederasyonları KESK’in etkinlik ve miting kararları aldığı, sağlık alanında hayat geçirilmeye çalışılan torba yasada geri adım attırmaya yönelik mücadele yürüttükleri ve hatta geri adım attırdıkları bir dönemde gerçekleşen gözaltıların mücadeleye dönük bir hamle olduğunu vurguladı. Kara, şunları söyledi: “Buna benzer gözaltı süreçleri seçim öncesi dönemlerde yaşanıyor. AKP sandıkta kaybedebilmesinin toplumsal muhalefetin hareketlenmesiyle ilişkili olduğunu biliyor. Amaç çalışmalarının ve mücadelemizin engellenmesi. Bu baskı politikalarına karşı mücadeleye devam edeceğiz.”

Kara, yarın Ankara Adliyesine getirilecek olan arkadaşlarının yanında olacaklarını belirterek, destek için emek ve demokrasi güçlerine de çağrıda bulundu.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM raporuna göre 2017 yılında 87 bin kadın öldürüldü

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...