27 Kasım 2018 22:22

Hürriyet Gazetesi'ne saldırı davasında 26 kişiden 25'i beraat etti

Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılara ilişkin davada karar çıktı. Karara göre, 25 kişi beraat etti, 1 kişi 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hürriyet Gazetesi'ne saldırı davasında 26 kişiden 25'i beraat etti

Hürriyet logosu

Paylaş

Hürriyet Gazetesi'ne 6 ve 8 Eylül 2015 tarihlerinde yapılan saldırılara ilişkin 26 kişi hakkında, "Mala zarar verme" ve "Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etmek" suçlarından açılan davada karar çıktı. 25 sanığın beraatine karar verilen davada bir sanık, "Geceleyin iş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek suçundan 1 yıl 8 ay hapis ve "Mala zarar verme" suçundan 2 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

DHA'dan Yüksel Koç'un haberine göre, Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.'yi temsilen Avukat Eren Mustafa Şener katıldı. Davayı karara bağlayan mahkeme, 25 sanık hakkında, suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığını gerekçe göstererek beraatlerine karar verdi.

Sanıklardan Mesut Yeşilyurt ise, "Mala zarar verme suçundan" 100 gün adli para cezasına çarptırıldı. Sanığın cezası 2 bin lira adli para cezasına çevrildi. Mahkeme, sanıktan bu cezanın 4 eşit taksitte alınmasına hükmetti. Yeşilyurt ayrıca, "Geceleyin işyeri dokunulmazlığını ihlal etme" suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Sanığın cezaları 5 yıl süre ile ertelendi.

İDDİANAMEDE NE VAR?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 ve 8 Eylül 2015 tarihlerinde Hürriyet Gazetesi’ne yapılan saldırılar sonrası, 26 kişi hakkında, “Mala zarar verme” ve “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan iddianame düzenlemişti.

İddianamede kalabalık bir grubun 6 Eylül 2015 tarihinde 23.05’te gazete binasına gittikleri, korkuluk demirlerini sökerek bariyerleri kırdıkları, bahçedeki aydınlatma direklerine zarar verdikleri, kamera cihazlarını kırdıkları, giriş kapısını zorlayarak bina içerisine girmek istedikleri, ancak özel güvenlik ve emniyet güçleri tarafından dışarıya çıkarıldıkları belirtiliyor.

8 Eylül 2015 tarihinde güvenlik güçlerinin şehit edilmesini protesto eden bir grubun Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’nde toplandığı anlatılan iddianamede, bu grubun 20.30 sıralarında da gazetenin yönetim binasına önüne gittiği, protestolarına burada devam ettiği belirtiliyor. Şüphelilerin etrafı duvarla çevrili binanın bahçesine güvenlik güçlerini itekleyerek girdiği, ışıklandırma aparatlarını, binanın giriş kapısındaki döner cam kapıyı, vitrin camlarını, kameraları, giriş kapısındaki bariyerleri kırarak zarar verdikleri, giriş kapısını zorlayarak içeri girmek istedikleri, olay yerine gelen takviye güvenlik güçlerince bahçeden çıkarıldıkları anlatılıyor.

İddianamede 26 şüphelinin, “Mala zarar verme” ve “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçlarından 2 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılamalarının yapılması isteniyor.

30 KİŞİ HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Soruşturma kapsamında Eski AKP Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın'ın da bulunduğu 30 şüpheli hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti. (İstanbul/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

AB’nin İngiltere’yle boşanma mutluluğu

SONRAKİ HABER

KESK’ten “Güvenceli iş, güvenli gelecek haktır” kampanyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa