27 Kasım 2018 16:25
Son Güncellenme Tarihi: 27 Kasım 2018 22:20

MGK toplantısı sona erdi: YPG Suriye'deki siyasi çözüme tehdit

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MGK toplantısı sona erdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı, saat 16.05'te başladı ve 5 saat sürdü. Toplantının ardından bildiri yayımlandı. Bildiride, Türkiye'nin güvenliğini ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin bütün yönleriyle ele alındığı belirtilerek, Suriye ve Irak'a dönük operasyonlar ve çatışmaların süreceği ifade edildi.

Bazı ülkelerin, YPG’yi terör örgütü olarak görmemesinin küresel ölçekte terörizmle mücadeleye zarar verdiği iddia edilen bildiride, “İstanbul'da düzenlenen Dörtlü Zirve neticesinde mutabık kalınan hususların, Suriye'ye ve bölge barışına katkı sağlayacağı, İdlib'de ağır silahlardan arındırılmış bölge oluşturularak barışın kalıcı hale getirilmesinin önemi vurgulanmış̧, bu bağlamda alınması gereken ilave tedbirler üzerinde durulmuştur. Suriye'de kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla BM gözetiminde çalışacak Anayasa Komitesi'nin bir an önce oluşturularak, çözüm için belirlenen yol haritasının uygulamaya geçirilmesinin önemi üzerinde durulmuş, bunun için taraflara makul ve süratli davranmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur” denildi.

‘YPG SİYASİ ÇÖZÜME DÖNÜK EN BÜYÜK TEHDİT’

Suriye’de siyasi çözüme en büyük tehdidin de YPG olduğu ileri sürülen bildiride, “Suriye'de herhangi bir emrivakiye göz yumulmayacağı ve meşru müdafaa hakkının kullanılacağı vurgulanarak, PKK/PYD-YPG'nin bölge halkına zulmederek ve göçe zorlayarak değiştirdiği demografik yapıya karşı da duyarsız kalınmayacağı güçlü şekilde ifade edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

IRAK’LA İLİŞKİLER

Irak'ta göreve yeni gelen hükümetle güvenlik başta olmak üzere, tüm alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi yönündeki iradenin teyit edildiği belirtilen bildiride, PKK’nin Irak’taki kamplarına dönük saldırıların da süreceği vurgulandı.

DOĞU AKDENİZ’DE SONDAJ ÇALIŞMALARI

Kıbrıs Cumhuriyetinin Doğu Akdeniz’de başlattığı sondaj çalışmaları da MGK’nin gündemindeydi. Türkiye’nin Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerinin son gelişmeler çerçevesinde değerlendirildiği kaydedilen bildiride, Kıbrıs Cumhuriyetinin faaliyetlerinin uluslararası hukuku çiğnediği belirtildi ve “Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerine aykırı hiçbir gelişmeye müsaade edilmeyeceği teyit edilmiştir” ifadesi kullanıldı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finike’de 7 mermer ocağı hakkında inceleme kararı verildi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa