27 Kasım 2018 15:27

Beş kentte operasyon düzenlendi: Onlarca kişi gözaltına alındı

İstanbul’un 10 farklı ilçesi, Balıkesir, Malatya, Urfa ve Şırnak’ta yapılan operasyonlarda 60’ın üzerinde kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

İstanbul’un 10 farklı ilçesinde düzenlenen operasyonda birçok eve baskın düzenlendi. TEM Şubesi polislerinde yapılan operasyonda en az 20 kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MALATYA’DA 7 GÖZALTI

Malatya’da sabaha karşı yapılan ev baskınlarında aralarında HDP, DBP ve İnsan Hakları Derneği (İHD), yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Baskınlar sırasında kimi evlerin kapıları kırılırken evlerde bulunan bilgisayar, telefon gibi elektronik eşyalara el konuldu. ‘Terör örgütü üyesi olmak’ iddiası ile gözaltına alınan siyasetçi ve insan hakları savunucuları İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde:
HDP Malatya eski İl Eşbaşkanı Özcan Ağdaş, DBP İl  Eşbaşkanı Nermin Tuncel, İHD Malatya Şubesi Eşbaşkanı Gönül Öztürkoğlu, HDP Battalgazi ilçe Eşbaşkanı Ahmet Aksu, HDP Yeşilyurt İlçe Eşbaşkanı Aziz Doğan, HDP eski il yöneticisi Hasan Karvar ve parti üyesi Ahmet Turan Sertkaya.

URFA VE ŞIRNAK’TA DA OPERASYONLAR

Urfa’da yapılan baskınlarda ise 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi açıklanmadı. Gözaltına alınan 28 kişiden isimleri öğrenilenler şu şekilde:
Veysel Erdem, Muharrem Erbek, 78’liler girişimi Suruç aktivisti Vahit Akgün, Halit Durdu, Berivan Canpolat, Mustafa Altındağ, Mehmet Tamamboğa, Halil Ülük, Abdullah Güven, İshak Gündüz, Ferhat Ünüs ve cezaevinden geçtiğimiz ay tahliye edilen Radyo Karacadağ çalışanı Salih Erbekler.

Şırnak merkezde bulunan çok sayıda eve de sabah saatlerinde eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, akraba oldukları öğrenilen Mikail, Kemal ve Cihangir Külter ile Turan Gülenç ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri açıklanmazken; gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı sayısının kent genelinde artabileceği belirtiliyor.

BALIKESİR’DE HDP ÜYELERİNE GÖZALTI

Balıkesir’de sabah saatlerinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle:
HDP Gömeç ilçe yöneticisi Fırat Ar, HDP Üyesi işçi Nihat Soyuer, Tüm Emekli Sen Burhaniye Şube Başkanı Davut Geçir, HDP Üyesi Şarkıcı Şöhret Sayılgan. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yücel Yılmaz kimdir?

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...