21 Eylül 2012 08:37

Sergi salonunda çevreci, Trabzon’da HES’çi

Kamusal Sanat Laboratuvarı (KSL) Şekerbank’ın Kadıköy-Feneryolu’daki Şubesi önünde dün performanslı bir eylem gerçekleştirdi. Kamusal Sanat Laboratuvarı eylemde, çevre duyarlılığına yönelik çalışmalarını Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisinde düzenlediği sergilerle çağdaş sanat alanına taşıy

Sergi salonunda çevreci, Trabzon’da HES’çi

Paylaş

AÇIK EKRAN KAPATILDI

Eylem için hazırlanan, üzerinde “Şekerbank HES Çalışmalarına Devam Ediyor” ve Şekerbank’ın son sergisinin adı olan “İçten Bakış” yazılı, iki metre çapındaki HES borusu bankanın giriş kapısı önüne taşındı. Performans, sergide yer alan “İçten Bakış” videosunun HES borusunun “içinden” seyredilmesi üzerine kurulmuştu. Fakat eylemden haberdar olan Şekerbank yönetimi ve sergi küratörü 24 saat açık olan “Açık Ekran” galerilerini kapatmışlar, video ekranını banka vitrininden kaldırmışlardı. Bunun üzerine HES borusu bankanın kapısına bırakılarak, basın açıklamaları yapıldı.

ŞEKERBANK’A HES BORUSU HEDİYE EDİLDİ

Eylem sırasında HES borusunun içine Karaçam, Köknar halkına yapılan saldırılar ve doğanın katledilişini anlatan fotoğraflar yapıştırıldı. Altında iki yüzden fazla sanatçının imzası bulunan, Şekerbank’ın ekoloji temalı sergi serisini eleştiren Kamusal Sanat Laboratuvarının ve sekiz üniversitenin öğrencilerinin açıklamaları basına okundu.

Ayrıca Karadeniz İsyandadır Platformu ve HES’lere karşı Gençlik Kampı üyeleri birer konuşma yaptı. Bankanın üzerinde bulunduğu Bağdat Caddesi’nden geçenler eyleme yoğun ilgi gösterdi. Kamusal Sanat Laboratuvarı, Şekerbank’a “armağan” ettiği HES borusunu banka giriş kapısında bırakarak eyleme son verdi.

ORTAK OLMAYACAĞIZ

Şekerbank Feneryolu Şubesi önünde yapılan performanslı eylemin basın açıklamasını KSL adına Niyazi Selçuk ve Ezgi Bakçay okudu. Açıklamada, Trabzon’da jandarma ve polisin uyguladığı acımasız şiddetin, İstanbul’da Şekerbank’ın “açıkekran”ında sergilenen sanatla perdelendiğinin farkında olduklarına dikkat çekildi. Sanatçılar ve sanat alanının emekçileri olarak bu ve benzeri iki yüzlülükler için araçlaştırılmayı kabul etmediklerini söyleyen KSL üyeleri, sanatçıların suç ortaklığına sürüklendiğini belirtti. KSL üyeleri, Şekerbank ve benzeri şirketlerin, doğayı metalaştıran ve yaşamı yok eden projelerini sanatı paravan yaparak meşrulaştırma çalışmalarına ortak olmayacaklarını dile getirdiler.
(İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

CHP Anayasa Mahkemesinin 4+4+4 kararını değerlendirdi: Şaşırmadık!

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa