27 Kasım 2018 10:50

180 inşaat işçisi Moldova’da mahsur kaldı

Kötü koşullarda ve düşük ücretlerle çalışmak istemeyen işçiler Türkiye’ye dönmek istedi, Moldovalı firma, işçilere pasaportlarını vermedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İşsizlik ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle yaşamını sürdüremez hale gelen 340 inşaat işçisi, para kazanmak umuduyla Libya ve Moldova’ya gitti. Samsun’da bir inşaat şirketinin sahibi olan müteahhit Selami K.’nin aracılığıyla Moldova’ya giden işçilere 15 günlük emekleri karşılığında yalnızca 450 lira verildi.

Kötü koşullarda ve düşük ücretlerle çalışmak istemeyen işçiler Türkiye’ye dönmek istese de Moldovalı firma, işçilere pasaportlarını vermedi. 180 işçi Moldova’da mahsur kaldı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, para kazanmak umuduyla yurtdışına giden işçilere aracılık ettiği bilinen Selami K. isimli müteahhit, Moldovalı bir inşaat şirketinin işçi talebine de aracılık etti. Kendisi için çalışanlar aracılığıyla Bursa’dan yüzlerce işçi toplayan müteahhit, işçilerin Libya ve Moldova ülkelerine gitmesi için gerekli işlemleri tamamladı. İşçileri, “Turistik gezi” adı altında yurtdışına çıkarttığı ileri sürülen müteahhit, işçilerden işlemler için 50 Dolar topladı. Selami K.’nin Moldova’da yönlendirdiği şirkete giden işçiler bir aylık çalışmaları sonunda anlaştıkları parayı alamadı. Firmadan yalnızca 450 lira alabilen işçiler, ülkelerine geri dönmek istese de firmanın engellemesiyle karşılaştı.

İşe başlamadan önce pasaportları alınan işçilerden pasaportları karşılığında 450 lira talep edildi. Parayı ödemek istemeyen işçiler, Moldova’da adeta esir hayatı yaşamaya başladı. Moldova’nın başkenti Kişinev’de mahsur kalan işçilerin Konsolosluğa ve Kişinev Büyükelçiliği’ne ulaşma çabaları da sonuçsuz kaldı. Telefonla ulaştıkları Büyükelçiliğe mağduriyetlerini anlatan işçilere, “Polisi arayın” yanıtının verildiği iddia edildi.

Kişinev’deki Türk Konsolosluğu önünde toplanan işçiler, Konsoloslukta müsteşar olduğunu söyleyen bir görevliyle konuştu. İşçilere durumu çözmeye çalıştıklarını söyleyen görevli, “Karşımızda çok büyük bir mafya var, mafyayı çökertmek için uğraşıyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Müslüm filmi 5 milyon kişiyi sinemaya çekti

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa