27 Kasım 2018 10:28

'Stokçu' diye haberi yapılan soğan üreticisi: Gözlerimize inanamadık

Erdoğan'ın açıklaması sonrası yapılan depo baskınlarının ardından medyada 'stokçu' diye haberi yapılan soğan üreticisi tepki gösterdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın soğan fiyatlarındaki artışa ilişkin yaptığı “Bundan sonra stok yapılan depoları basacağız” açıklamasının ardından depo baskınlarına ait fotoğraflar geçtiğimiz hafta medyada yer almıştı.

BBC Türkçe, Türkiye’de soğan üretiminin yüzde 20’sinin gerçekleştiği Polatlı’da üreticilerle konuştu.

Üreticiler, soğan konusunda yaşanan “stok” tartışmalarını şaşkınlıkla izlediklerini ve “stokçu” diye tabir edilmekten rahatsız olduklarını dile getiriyor.

Soğanın neden depolanması gerektiğini anlatan üreticiler, “Biz bunu Polatlı'da 20 senedir yapıyoruz, neden şimdi stokçu olduk” diye sordu.

Bir üretici de “100 ton soğan bulunca sanki ya bir suçlu ya da uyuşturucu yakalamış gibi haber yapıyorlar. Şaşırıp seyrediyoruz. Televizyonda seyrettiğiniz depoların hepsi tedarikçi, hiçbiri de stokçu değil. Her gün 3-4 araba soğan yükleyen arkadaşlarımız, hepsini tanıyoruz” ifadesini kullandı.

Son 10 günde Polatlı’ya pek çok medya kuruluşunun gelip “yalan haber” yaptığını söyleyen çiftçilerden biri, başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: “Bir televizyon kanalı depoma geldi, röportaj yaptık. İşleri bittikten sonra dediler ki, ‘Bir de deponun kapısını kapatın, kenara çekilin, öyle çekelim.’ Biz de söyledikleri gibi kapıları kapattık, kenara çekildik ki çekim yapsınlar. Sonra akşam haberleri izlerken bir baktık, benim depomu gösterip ‘Stokçular depoyu kilitleyip kaçmışlar’ yazıyor. Gözlerimize inanamadık. Halbuki biz oradaydık, satış yapıyorduk, kendileri bize kapıyı kapatmamızı söyledi. Bu kadar da sahtekarlık olur mu?” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Turist kadınlardan fazla para isteyen taksiciye ceza

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli: Şimdi temizlik zamanı; süpürgeleri hazırlamalıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...