7. Leyla Gencer Şan Yarışması kazananları belirlendi

7. Leyla Gencer Şan Yarışması kazananları belirlendi

7. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final gecesi ve ödül töreni, 20 Eylül Perşembe gecesi Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirildi. Final gecesinde, 18 Eylül Salı günü yapılan yarı finalde belirlenen 9 finalist, İtalyan Şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, izleyicilere mü

7. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final gecesi ve ödül töreni, 20 Eylül Perşembe gecesi Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirildi. Final gecesinde, 18 Eylül Salı günü yapılan yarı finalde belirlenen 9 finalist, İtalyan Şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, izleyicilere müzik ziyafeti sundu.
Sunuculuğunu Sevim Gözay’ın üstlendiği final gecesi, İtalyan Şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın seslendirdiği Bellini’nin Norma Uvertürü ile başladı. Ardından yarışmanın 9 finalisti aryalarını, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde jüri ve izleyiciler önünde seslendirdiler. Jüri oylaması sırasında Doğuş Halk Ödülü için oy kullanan izleyiciler, aranın ardından orkestranın seslendirdiği Verdi’nin La Forza del Destino Uvertürünü dinlediler.
Leyla Gencer Şan Yarışması’nda dereceye giren finalistleri Jüri Başkanı büyük İtalyan Soprano Mirella Freni açıkladı. Bu yılki Leyla Gencer Şan Yarışması’nda Fatma Said (soprano/Mısır) birinci, Ludmilla Bauerfeldt (soprano/Brezilya) ikinci ve Jessica Rose Cambio (soprano/İtayla-ABD) üçüncü oldular. İlk üçe giren yarışmacılar toplam 23 bin 500 avroluk ödülü paylaştılar.
Yarışmanın sponsorlarından Doğuş Grubunun bu yıl ilk kez verdiği, izleyicilerin oylarıyla belirlenen Doğuş Halk Ödülü’nün sahibi ise Fatma Said (soprano/Mısır) oldu. Doğuş Halk Ödülü’nün sahibi olan Fatma Said, 2013 D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’ne de davet edildi.
Yarışma kapsamında bu yıl yine ilk kez verilen bir diğer ödül, La Scala Tiyatrosu Akademisinde 3 aylık eğitim bursu sağlayan La Scala Tiyatrosu Akademisi Özel Ödülü’nü ise Irina Ioana Baiant (soprano/Romanya) kazandı.
Bu yıl büyük İtalyan Soprano Mirella Freni’nin başkanlığındaki jüride Opera Dergisi Editörü John Allison, Quartetto Cemiyeti Sanat Direktörü Paolo Arcà, Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü ve İstanbul Opera Festivali Sanat Yönetmeni Yekta Kara, La Fenice Operası Sanat Yönetmeni Fortunato Ortombina, Piyanist Vincenzo Scalera ile Uluslararası Osimo Opera Sanatı Akademisi Sanat Direktörü, Brindisi Verdi Tiyatrosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Eurobottega Sanat Direktörü Vincenzo de Vivo gibi isimler yer aldı.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net