26 Kasım 2018 17:59
Son Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2018 20:51

ABD polisinden sınırdaki göçmenlere gazlı müdahale

Meksika'da sınır duvarını aşmaya çalışan göçmenlere ABD’li güvenlik güçleri gaz bombalarıyla saldırdı. Dünkü eylemde ise 42 göçmen gözaltına alındı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

ABD polisi, Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak sınırdaki duvarı geçmeye çalışan göçmenlere gaz bombalarıyla saldırdı.

ABD'nin Kaliforniya eyaleti sınırındaki Meksika kenti Tijuana’da bulunan göçmenler iltica başvurularının yavaş yapılması nedeniyle düzenledikleri protesto gösterisi sırasında iki ülke arasındaki metal duvarı geçmeye çalıştı.

Eylem nedeniyle ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, sınırı yaya geçişlerine iki yönlü kapatırken güvenlik güçleri duvarı aşmaya çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Meksika televizyonlarından Milenio'da yayınlanan görüntülerde metal duvara tırmananların yanı sıra bazı göçmenlerin duvarın altından geçmeye çalıştıkları görüldü.

GAZ KADINLARI VE ÇOCUKLARI ETKİLEDİ

ABD polisinin gazlı saldırısının ardından, duvarı aşmayı başaran göstericiler geri dönmek zorunda kaldı.

Özellikle kadınların fenalaştığı saldırıda gazdan etkilenen bir göçmen çocuğun da nefes almakta zorluk yaşadığı görüldü.

Milenio'nun bölgedeki muhabirinin konuştuğu göçmenlerden biri “Trump'ın duvarının önündeyiz bakalım ne olacak? Geçersek devam ederiz yoksa geri döneriz” ifadelerini kullandı.

Diğer bir göçmen ise, “Ya kazanacağız ya da burada öleceğiz çünkü ülkemizde zaten yıllardır çile çekiyoruz” dedi.

42 GÖÇMEN GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Meksika sınırının ABD tarafındaki San Diego Sınır Devriyesi yetkilisi Rodney Scoot, dün göçmen konvoyunda ABD sınırına yürüyen gruptaki bazı kişilerin ABD tarafına geçmeyi başardığını belirtti.

ABD'li sınır yetkililerinin sınırı geçen 42 kişiyi gözaltına aldığını bildiren Scott, bu kişilerden 8'inin kadın olduğunu ve aralarında birkaç çocuğun da bulunduğunu aktardı.

TRUMP GÖÇMENLERİ SUÇLU İLAN ETTİ

Orta Amerikalı göçmenlerden bir grubun dün sınıra yürüyerek ABD makamlarının iltica başvurularını işleme koymayı yavaşlatılmasını protesto etmesi ve bazı göstericilerin polis bariyerini aşıp sınırı geçmeye çalışması üzerine çıkan olayların ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, gerekmesi halinde sınırı kalıcı olarak kapatacakları sinyalini verdi.

Trump, “Meksika, bayrak sallayan protestocu göçmenleri ülkelerine göndermeli. Bunların çoğu buz gibi suçlu. İster uçakla ister otobüsle nasıl isterseniz öyle yollayın, çünkü ABD'ye giremeyecekler” ifadesine yer verdi.

Meksika sınırına inşa edilmesi planlanan duvara da değinen Trump, “Gerekirse sınırı kalıcı olarak kapatacağız. Kongre, duvarı finanse et” sözlerini paylaştı.

MEKSİKA'DAN SINIRDAKİ GÜVENLİĞİ ARTIRMA SÖZÜ

Diğer yandan Meksika, dünkü olayların ardından ABD sınırdaki güvenliği artırma sözü verdi ve 39 göçmenin gözaltına alındığını açıkladı.

Meksika İçişleri Bakanlığı, polis bariyerini aşarak ABD sınırını ‘zorbalıkla’ geçmeye çalışanların derhal sınır dışı edileceğini belirtti.

ABD-MEKSİKA SINIRINDA GERGİNLİK

Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana'ya geçen hafta ulaşan Orta Amerikalı göçmenler, iltica başvurularının yavaş yapılması nedeniyle düzenledikleri eylem sırasında iki ülke arasındaki duvarı geçmeye çalışması sonucu bölgedeki sınır kapısı iki yönlü olarak geçişlere kapatılmıştı.

Olayların ardından, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, Tijuana ile Kaliforniya'nın San Diego kenti arasındaki en büyük kara sınırlarından San Ysidro Giriş Kapısı'nı iki yönlü olarak yaya ve araç geçişine kapatmıştı.

Associated Press haber ajansı da ABD'li yetkililerinin duvarı aşmaya çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini duyurmuştu.

ABD'li gümrük yetkilileri günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu işleme koyduğu için grubun kentte aylarca bekleyebileceği tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan yaklaşık 7 bin kişilik göçmen konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.

Trump, “Ülkemize sadece yasal olarak gelenlere izin vereceğiz. Bunun haricinde politikamız 'Yakala ve tutukla' şeklindedir” ifadesini kullanmıştı.

Meksika hükümetine çağrı yaparak bu göçlerin önüne geçmesini isteyen Trump, geçen ay, “Eğer Meksika bu akını durduramazsa ordumuzu devreye sokacağım ve güney sınırlarımızı kapatacağım” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Meksika'dan ABD'ye göçler konusu, Trump'ın 2016'daki başkanlık seçim kampanyasında da en önemli gündem maddelerinden biriydi.

Trump, iki ülke arasına duvar inşa etmeyi taahhüt etmiş, duvarın parasını da Meksika hükümetinden alacağını belirtmişti.

Trump, son olarak ağustos ayında yaptığı açıklamada, “Duvarın inşası çoktan başladı” demişti. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hotiç'in konkordato süresi 1 yıla uzatıldı

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa