26 Kasım 2018 16:30

İzmir Yamanlar’da 25 Kasım etkinliği

25 Kasım dolayısıyla bir araya gelen kadınlar mücadelenin yol ve yöntemlerini tartıştı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısı ile kadınlar İzmir Yamanlar Cemevi’nde bir araya geldi.

Cemevi Kadın Kolları Başkanı Şefika Katı’nın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, Genel-İş 7 Nolu Şube Sekreteri Özgür Genç, çalışma yaşamında kadınların karşılaştığı zorlukları ve ekonomik krizin kadınlar üzerindeki etkilerini anlattı. 25 Kasım’ın ortaya çıkış hikâyesini ve Mirabel Kardeşlerin mücadelesini de anlatan Genç, kapitalizmde kadınların yaşadıklarına karşı mücadele etmenin yol ve yöntemlerini dile getirdi.

Avukat Cevriye Aydın’ın da, şiddete uğrayan kadınların hukuki olarak yapabileceklerini anlattığı konuşmasında, Türkiye’nin de altında imzası bulunan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasalara ilişkin bilgiler verdi. Aydın, yasalarda yeterli denilebilecek düzenlemeler olsa bile uygulamadaki sorunları ve iktidarın kadına bakışı yüzünden kadına yönelik şiddetle etkili bir mücadele yürütülmediğine dikkat çekti. Aydın, yasaların uygulanması için kadınların birlikte ve dayanışma içinde mücadele etmesinin gerekli olduğunu vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)     

ÖNCEKİ HABER

‘Tahliye için daha ne bekliyorsunuz?’

SONRAKİ HABER

Samilerin hak mücadelesi Yüksek Mahkemede

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...