26 Kasım 2018 15:00

Şeker pancarı üreticileri ürünlerini dökmek zorunda kalıyor

CHP Milletvekili Burcu Köksal: Pancar üreticileri mağdur edildi.

Fotoğraf: Ali Can Zeray/DHA

Paylaş

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, pancar üreticisinin sorunlarını dile getirdi.

AKP’nin şeker pancarı ve şekere yönelik politikalarını eleştiren Köksal, 14 şeker fabrikasından 13'ünün, 2011 yılında belirlenen satış bedelinin çok altında rakamlara peşkeş çekildiğini ve bu nedenle kamunun 2 milyar 382 milyon lira zarara uğradığını söyledi.

Köksal, AKP’nin fabrikalarda çalışan işçilerin mağdur olmayacakları yönündeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, şeker fabrikalarındaki bine yakın taşeron işçinin işten atıldığını, 800'ün üzerinde işçinin emekliliğe zorlandığını, son olarak 10 gün önce Afyonkarahisar Şeker Fabrikasında çalışan 32 taşeron işçisinin fabrikaya girişlerinin yasaklandığını söyledi. 

’50 BİN PANCAR ÜRETİCİSİ MAĞDUR DURUMDA’

Pancar üreticisinin, satın alınmayan ürünlerini, boş buldukları arazilere, tarlalara döktüklerini anlatan Köksal, kürsüye yerleştirdiği pancarları da üreticilerin yol kenarına döktüklerinden topladığını anlattı. Pancar üreticisinin sorunlarını aktaran Köksal, şöyle devam etti: “Pancar alımlarının, süresinden 20-25 gün sonra başlaması, fabrikada alıcı muhatap bulamamak, kantarların geç açılması, bazı kantarların hiç açılmaması, fabrika önünde saatlerce uzun kuyruklarda sıra beklemek, nakliye ve fire sıkıntısı pancar üreticisini adeta canından bezdirdi. Pancar üreticisi, başlayacak kar yağışıyla pancarlarını sökemeyeceğini anladığı için zarar etmeyi bile düşünmeden mecburen pancarı söküp boş bulduğu yere dökerek çare arıyor. Satılan şeker fabrikalarının bulunduğu illerdeki yaklaşık 50 bin pancar üreticisi, ne yazık ki bu şekilde mağdur olmuş durumda. Pancar üreticisi korkarım önümüzdeki yıl pancar ekiminden vazgeçecek. Şeker üretimi de düşecek. Biz, nişasta bazlı şeker lobisinin istediği gibi şekerde tamamen dışa bağımlı ülke haline geleceğiz.”

‘100 BİN TONA YAKIN PANCAR HALA TARLADA DURUYOR’

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da seçim bölgesindeki Elbistan'da da pancar üreticisinin Köksal'ın anlattığı sorunları yaşadığını kaydetti.

Özelleştirilen şeker fabrikalarının, deneyimli personeli işten çıkarması nedeniyle pancar alımlarının aksadığını ve üreticinin de bu nedenle sorun yaşadığına vurgu yapan Öztunç, “100 bin tona yakın pancar hala tarlada duruyor” ifadelerini kullandı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi Derince'de krizi tartıştı

SONRAKİ HABER

Orhan Kemal'in 12 yıl yaşadığı ev, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...