26 Kasım 2018 08:54
Son Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2018 16:27

Elektrik borcundan dolayı 2 bin 666 çiftçi icralık oldu

Çiftçiler sulamada kullandıkları elektrik yüzünden icralık oluyor. CHP: Yapılandırma şartlarının çiftçiler lehine değiştirilmesi gerekiyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Ülke genelinde elektrik borcunu zamanında ödeyemediği için faizli borçlu durumuna düşen 67 bin çiftçinin sadece 8 bini yapılandırma için müracaat etti.

TEDAŞ’ın özelleştirme sürecinde tarımsal sulama abonesi olan çiftçilerin elektrik enerjisi borçlarına dair soruya yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik borcunu ödeyemeyen 2 bin 666 çiftçinin icralık olduğu bilgisini verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularını yanıtlayan Bakan Dönmez “7061 Sayılı ‘Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ kapsamında tarımsal sulama abonelerinin kamu dönemine ait borçları, 31.12.2019 tarihine kadar TEDAŞ’a iletilmek üzere dağıtım/perakende satış şirketlerine veya TEDAŞ’a yazılı başvurulması halinde yılda 5 taksit şeklinde ödenmek üzere 5 yıla kadar vade farksız yapılandırılmadadır” açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez, yapılandırılan borçların ödemelerinin 2020 yılının ekim ayında başlayacağını belirterek, “Faizli borcu bulunan tarımsal sulama abone sayısı 66 bin 978’dir. Yasal takibe alınan tarımsal sulama abone sayısı 2 bin 666’dır” dedi.

NEDEN SADECE 8 BİN?

Çiftçilerin en önemli girdi maliyetleri arasında tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik enerjisinin yer aldığını belirten Gürer, “Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı ülkemizde özellikle elektrik enerjisi borçları yüzünden binlerce çiftçimiz ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Konuyla ilgili bir başka soru önergemize yanıt veren Sayın Bakan, borçlu yapılandırmaya 8 bin 939 çiftçinin müracaat ettiğini açıklamıştı. 67 bin borçlu çiftçiden 8 bininin yapılandırmaya müracaat etmiş olmasının altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerekiyor. Yaklaşık 60 bin çiftçi yapılandırma müracaatında bulunmamış. Bu çiftçilerimizin durumu ne olacak? Yapılandırmanın şartlarının çiftçiler lehine değiştirilmesi gerekiyor. Sulama suyu yer altından enerji ile çıkarılan yerde elektrik giderleri çiftçi için büyük yük. Bu bağlamda çiftçiyi destekleyecek düzenlemeler sağlanmalı, alternatif enerji sağlama yolları başta güneş enerjisi olmak üzere maliyeti azaltacak uygulamalarda sağlanmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni Zelanda'da karaya vuran 145 balina öldü

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta ABD karşıtı protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa