25 Kasım 2018 18:15

'Kim Milyoner Olmak İster?'de sorulan soruya arkeologlardan tepki

Atv'de yayınlanan 'Kim Milyoner Olmak İster?' adlı yarışmada sorulan ve cevabı 'Yalamak' olarak belirtilen soru arkeologların tepkisine sebep oldu.

Görsel: DHA

Paylaş

Atv'de yayınlanan "Kim Milyoner Olmak İster?" adlı yarışmada sorulan ve cevabının "Yalamak" olduğu belirtilen soru, arkeologların tepkisini çekti.

Yarışma programında yarışmacıya "Hangisi, arkeologların buldukları şeyin fosil mi yoksa sıradan bir taş mı olduğunu anlamak için kullandıkları yöntemlerden biridir?" sorusu yöneltildi. Cevap şıklarında ise "Saf suda bekletmek", "Köpeğe koklatmak", "Yalamak" ve "Üstüne idrar yapmak" ifadeleri yer aldı. Sorunun yanıtı ise "Yalamak" olarak açıklandı.

'SORUYU HAZIRLAYANLARI KINIYORUZ'

Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları, sorunun ve yanıtının bilimsellikten uzak olduğunu belirterek tepki gösterdi. Ateşoğuları'nın ve Arkeologlar Derneğinin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda, "Dün gece ATV‘nin 'Kim Milyoner Olmak İster' isimli bilgi yarışmasında 30.000 TL değerindeki hiçbir bilimsel değeri olmayan ve Arkeoloji bilim dalını aşağılayan bu soruyu hazırlayanları ve ATV’yi kınıyoruz. Arkeoloji, bugün dünya ile boy ölçüşebileceğimiz bilim dallarından biridir. Maalesef hala Arkeolojiyi ve arkeologları anlamamış güdümlü bir medya ile karşı karşıyayız. Çok yazık!" ifadeleri kullanıldı.

PROGRAMIN YAPIMCISI SORUNUN ARKASINDA DURDU

DHA'da yer alan bilgiye göre, Soner Ateşoğulları'nın paylaşımının sosyal medyadaki çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilip yayılması üzerine yarışma programının yapımcısı Mehmet Çam bir açıklama yaptı. Dünya çapında akademik olarak pek çok kaynakta bu soruyu doğrular nitelikte kaynak olduğunu ileri süren Çam, “Okuduğunuz arkeoloji bölümleri akademik alanda İngilizce araştırma yapmaya yeterli değilse makalelerin çevirisini yollatabilirim" dedi.

ARKEOLOGLAR BU DURUMA NE DEDİ?

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Havva Işık da soruya tepki gösterdi. 30 yıldır kazı yaptığını belirten Prof. Dr. Işık, "Yalayarak bu güne kadar hiçbir şeyin ne olduğunu belirlemedik. Rezalet. Tek kelimeyle korkunç. Böyle bir şey olamaz. Tartışmaya ve bu konu hakkında bir şeyler söylemeye bile gerek yok" dedi.

'SORU ÇOK KOMİK VE BİLİME SAYGISIZLIK'

Prof. Dr. Nevzat Çevik ise sorunun cevabının şıklar arasında olmadığını söyledi. Yarışmacının mahkemeye vermesi halinde davayı kazanacağını belirten Prof. Dr. Çevik, "O soru bilimsel bir soruysa bilimsel kanıtlara dayanmalıdır. Yalamak, koklamak olur mu hiç? Arkeometri dönemi başladı artık. Bilimsel metotlarla karar veriyoruz yaşına, türüne, ne olduğuna. Bu soru çok komik ve bilime saygısızlık" diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşanan heyelan sonrası binanın temelinden insan iskeleti çıktı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa