26 Kasım 2018 07:35
Son Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2018 07:44

ABD polisi, Meksika sınırındaki göçmenleri gazla durdurdu

Trump'ın sürekli tehdit ettiği göçmenler, sınırı geçmeye çalışırken göz yaşartıcı gazla düzenlenen saldırıyla durduruldu. (Fotoğraf: Arşiv)

Fotoğraf: Elif Görgü/EVRENSEL

Paylaş

ABD polisi, Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak sınırdaki duvarı geçmeye çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gazla saldırdı. ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir göçmen konvoyuna yönelik tehdit içeren açıklamalar yapıyordu.

ABD'nin California eyaleti sınırındaki Meksika kenti Tijuana’da bulunan bir grup göçmen, iltica başvurularının yavaş yapılması nedeniyle düzenledikleri protesto gösterisi sırasında iki ülke arasındaki metal duvarı geçmeye çalıştı.

Olaylar nedeniyle ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, sınırı yaya geçişlerine iki yönlü kapatırken güvenlik güçleri duvarı aşmaya çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Meksika televizyonlarından Milenio'da yayınlanan görüntülerde metal duvara tırmananların yanı sıra bazı göçmenlerin duvarından altından geçmeye çalıştıkları görüldü.

ABD polisinin göz yaşartıcı gazla saldırısının ardından, duvarı aşmayı başaran göçmenler geri dönmek zorunda kaldı.

Çok sayıda kişi gazdan etkilenirken bir göçmen çocuğun da nefes almakta zorluk yaşadığı görüldü.

ABD güvenlik güçlerinin varlığının arttığı olayların ardından bölge üzerinde bir helikopterin uçuş yaptığı göze çarptı.

Milenio muhabirinin konuştuğu göçmenlerden biri "Trump'un duvarının önündeyiz bakalım ne olacak? Geçersek devam ederiz yoksa geri döneriz." ifadelerini kullandı.

Polisin saldırısının kendilerini korkuttuğunu belirten göçmen, buna karşın 3 haftadır barışçıl bir şekilde yolda olduklarını ve ülkelerinde iş olmadığını söyledi.

Diğer bir göçmen ise, "Ya kazanacağız ya da burada öleceğiz çünkü ülkemizde zaten yıllardır çile çekiyoruz." dedi.

Bu arada olaylarla ilgili açıklama yapan Tijuana kenti yetkililerinden Alfonso Navarrete Prida, olayın 3-4 kişi tarafından kışkırtıldığını bildiklerini aktardı ve bu tür hadiselerin göçmenlerin zararına olduğunu belirtti.

GÖÇMENLER PROTESTO GÖSTERİSİ DÜZENLEMİŞTİ

ABD'li gümrük yetkilileri günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu işleme koyduğu için grubun kentte aylarca bekleyebileceği tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan yaklaşık 7 bin kişilik göçmen konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.

Trump, "Ülkemize sadece yasal olarak gelenlere izin vereceğiz. Bunun haricinde politikamız 'Yakala ve tutukla' şeklindedir." ifadesini kullanmıştı.

MEKSİKA İLE ANLAŞMA YOK

Washington Post gazetesinde yer alan bir haberde ise, Trump yönetiminin Meksika’da göreve gelmek üzere olan yeni hükümetle anlaşarak ABD'ye iltica etmek isteyen göçmenlerin ABD sınır güvenlik görevlilerince yasal işlemleri yapılana kadar Meksika'da bekleyecekleri ileri sürüldü.  Konuya ilişkin açıklama yapan Meksika hükümetinin dışişleri bakanı adayı Olga Sanchez, iddiayı reddederek herhangi bir anlaşma yapılmadığını belirtti. (WashingtonAA) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2018’de en az 92 kadın işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Bolivya'da darbe: Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa