25 Kasım 2018 11:42

Elektrik üretiminde güneş enerjisinin payı yalnızca yüzde 2,7

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in güneş enerjisine ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, güneş enerjisinden elektrik üretiminin, toplam elektrik üretimindeki payının yüzde 2,7 olduğunu açıkladı. Bakan Dönmez, güneş enerjisinin yaygınlaştırılması için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

GÜNEŞ ENERJİSİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN BAKANLIK NE YAPIYOR?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, ülkemizde güneş enerjisi kullanım oranının açıklanmasını istedi. Gürer, ayrıca “Toplam enerji üretiminin yüzde kaçı güneş enerjisi tarafından sağlanmaktadır? Güneş enerjisinin yaygınlaşması adına bir çalışma yapılmakta mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.

GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 2,7’DE KALDI

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, “2018 yılı eylül ayı sonu itibariyle güneş kaynaklı elektrik üretimi, toplam elektrik üretimi içerisindeki payı yüzde 2,7'dir” açıklamasında bulundu.

Dönmez, ‘Milli Enerji ve Maden Politikaları’ çerçevesinde ‘Daha Çok Yerli ve Daha Çok Yenilenebilir’ yaklaşımı kapsamında güneş enerjisinin yaygınlaştırılması çalışmalarının yürütüldüğünü, bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEKA) oluşturulduğunu belirterek, “Ülkemizde ilk ingot üretiminin gerçekleştirileceği 500 MWp/yıl kapasiteli güneş modülü fabrikasının temeli atılmış ve güneş enerjisinden daha etkin faydalanmak adına çatı uygulamalarının devreye alınması doğrultusunda 10 kW'a kadar santral kurma ve ihtiyaç fazlası elektriğin şebekeye satılmasında kolaylıklar sağlanmıştır” dedi.

Gürer’in sorusu üzerine Bakan Dönmez, kömürden üretilen elektrik enerjisi miktarının, 2017 yılı toplam elektrik üretim miktarının yüzde 32,8'i olduğunu açıkladı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise güneş enerjisinden elektrik üretimi potansiyelinin, toplam tüketimi sağlayacak boyutta olduğunu belirterek, “Ne yazık ki bu konuda yeterli çalışma ve yatırım yapılmadığı için ülkemiz güneş enerjisinden faydalanamamaktadır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Soma'da çimento ocakları için 50 bin ağaç kesilecek

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa