25 Kasım 2018 11:29

Soma'da çimento ocakları için 50 bin ağaç kesilecek

Manisa'da Soma Çimento Şirketinin projelerinin hayata geçmesi durumunda 50 binden fazla ağaç kesilecek. Bölgede zeytinlikler de bulunuyor.

Arşiv Fotoğraf: DHA

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Soma Çimento Şirketinin yaptığı başvuruları değerlendiren Manisa Valiliği, bir ocak için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verirken bir ocak için de ÇED süreci başlattı. Projelerin hayata geçmesi durumunda 50 binden fazla ağaç kesilecekken ocakların etrafında zeytinlikler var.

İnşaat sermayesi doğayı tehdit etmeyi sürdürüyor. Manisa Valiliği yakın zamanda çok sayıda maden ocağının açılması için onay sürecini başlattı. Açılacak ocaklar içinde çimento kili yatakları da bulunuyor. Türk-Alman ortaklığındaki şirket tarafından yapımı süren Soma Çimento Fabrikasının hammadde ihtiyacını karşılamak için yapılan başvurular kabul edildi.

Valilik, son bir ay içinde şirketin iki başvurusuna cevap verdi. Valilik, Soma’nın Küçükgüney Mahallesi sınırlarına açılmak istenen ocak için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verirken, yine Soma’nın Uruzlar mahallesine açılmak istenen ocak için de ÇED süreci başlattı. Ocakların birbirine uzaklığı yaklaşık 9 kilometre. Ocakların toplam maliyeti ise 1.1 milyon TL civarında. Her bir ocaktan yılda 600 bin ton çimento kili çıkarılması planlanırken ocakların 45 yıl boyunca faaliyette kalması hedefleniyor. Şirket bölgedeki çok sayıda ruhsat sahasının ihalesini almış durumda. Yakın zamanda o sahalar için de ÇED sürecinin başlatılması bekleniyor.

MADEN SAHALARINDA KORUNMASI GEREKEN CANLILAR VAR

Her iki proje de  Manisa İli Ava Açık ve Kapalı Alanları içerisinde ve bu bölgelerde Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi’nce  kesinlikle korunması gereken canlı türleri bulunuyor. Ocak sahalarının çevresinde, Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunla korunan alanlar var. Yasal sınır olan 3 kilometrelik çevrede çok sayıda zeytin tarlaları mevcut. Valilik, yine yasayı hiçe sayıyor. Bölgede zeytinin yanı sıra üzüm bağları da bulunuyor. Ayrıca projeler için Tarım İl Müdürlüğünden alınmış olur yazıları da mevcut.

AYNI ANDA 63 NOKTADA PATLAMA

Küçükgüney mahallesinde kurulmak istenen ocak en yakın yerleşim yerine 300 metre uzaklıkta. Planlarda ormanlık alan olarak yer alan ruhsat sahasında binlerce kızıl çam, fıstık çamı ve meşe ağacı var. En az 2 bin 454 ağacın kesileceği ocak alanında haftada bir ayda dört defa aynı anda 63 noktada patlatma yöntemiyle maden aranacak.  Her bir patlamada bir tona yakın toz, ayrıca günde yetmiş kilodan fazla toz havaya karışacak. Bu bölgede Soma Termik Santralinden çıkan küllerin depolandığı kül barajı ve başka bir taş ocağı da bulunuyor.

OCAKLARIN ZEYTİNLİKLERE ZARARI YOKMUŞ

Uruzlar mahallesinde kurulmak istenen ocak ise en yakın yerleşim yerine 2 kilometre uzaklıkta. Buradaki ocak sahası hem tarım arazisi hem de ormanlık alanda yer alıyor. Ocak sahasındaki 49 bin 80 çam ve meşe ağacı kesilecek.  Proje dosyasında Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde görevli akademisyenler tarafından yazılmış ocağın zeytinliklere zararının olmadığına iddia eden rapor da bulunuyor. Ocağın yaklaşık bir kilometre uzağında ise sulama amacıyla kullanılan Sevişler Barajı bulunuyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Ayakta sayım ve ağız içi aramayı kabul etmeyen tutuklular darbedildi’

SONRAKİ HABER

Metin ve Kemal Kahraman kardeşler sahnede

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...