25 Kasım 2018 10:00

Ermeni soykırımı İzlanda Parlamentosu'nun gündeminde

İzlanda’da iktidar ve muhalefet partilerine üye milletvekilleri Ermeni Soykırımının kabul edilmesi için parlamentoya önerge verdi.

Fotoğraf: Szilas/WIKIMEDIA COMMONS

Paylaş

Murat KUSEYRİ

İzlanda’da muhalefet ve iktidar partilerine üye 11 milletvekili, parlamentoya yazılı bir önerge vererek 1915 yılında Ermenilere soykırım yapıldığının kabul edilmesini istedi.

Milletvekilleri tarafından verilen ortak önergede, 1915-1917 yıllarında öldürülen Ermenilerin sayısının tam olarak bilinmediği ancak 600 bin ile 1,5 milyon arasında Ermeni’nin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Soykırımın Ermenilere yönelik saldırıların başlangıcı olmadığını belirten milletvekilleri, 1894 yılında Ermenilerin ayaklanmasından sonra devletin tepkisinin şiddetli olduğunu ve on binlerce Ermeni’nin dini inançları nedeniyle öldürüldüğünü ifade ettikten sonra şunları kaydetti:

“Son yıllarda bir çok devlet ve kurum soykırımı kabul etti. Her defasında Türk devletinin tepkisi şiddetli oldu. Türkiye kararları protesto etmek için büyükelçisini geri çağırdı.”

YENİ SOYKIRIMLARIN ENGELLENMESİ İÇİN

Önergede, soykırımının kurbanlarının anılmasının önemli olduğu ve bunun için soykırımın tanınması gerektiği belirtildi. Soykırımının tanınmasının yeni soykırımların engellenmesi için önemli olduğunu belirten milletvekilleri, Adolf Hitler’in İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Ermenilere yapılan soykırımından söz ettiğine şu ifadelerle dikkat çekti:

“22 Ağustos 1939’de Hitler, Polonya'ya girmeden önce komutanlarıyla konuştu. Ermeni soykırımını gerçekleştirenlerin sorumlu tutulmamasını hatırlattı. O uluslararası toplumun Ermeni soykırımına müdahale etmemesini benzer bir soykırımını gerçekleştirmenin bir işareti olarak gördü. Eleştirilere uğramadan bunu gerçekleştirebilirdi.”

Önergede 20’den fazla ülke ile Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nin Ermeni soykırımını kabul ettiğine dikkat çekildi.

ÖNERGENİN ALTINDA 4 PARTİDEN 11 MİLLETVEKİLİNİN İMZASI VAR

Önergenin altında Sosyal Demokrat İttifak, Korsan Partisi, Rönesans ve Sol-Yeşil Hareket üyesi 11 milletvekilinin imzası bulunuyor.

Soykırımın kabul edilmesi önerisi ilk kez 2012 yılında Hareket Partisi üyesi 3 ve  bağımsız 2 milletvekili tarafından parlamentonun gündemine getirilmişti.

Son olarak 2015 yılında soykırımının 100. yıldönümü dolayısıyla bir grup milletvekili, Ermeni soykırımının tanınması için girişimde bulunmuş ancak önerge parlamento çoğunluğu tarafından kabul edilmemişti.

63 sandalyeli parlamentoda ilk kez çok sayıda milletvekili ortak önerge vererek soykırımın tanınmasını istiyor.

SOYKIRIM SUÇLULARINI YARGILAMAK İÇİN YENİ YASA TASARISI

Bu yılın Ekim ayında da Adalet Bakanı Sigrudur Andersen, soykırım, savaş ve insanlık suçu işleyenlerin cezalandırılması için parlamentoya bir yasa önerisi sunmuştu.

Tasarıda, soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar, savaş suçları ve barışa karşı işlenen suçlar ayrı başlıklarda ele alınıyor ve bu suçları işleyenlerin 3 yıldan ömür boyu hapis cezasına kadar cezalandırılmaları isteniyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünyanın dört bir yanında kadınlar alanlara çıktı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...