24 Kasım 2018 15:38

‘Çocuğa dua edin’ diyerek tehdit ettiler

Adana’da ‘Eve çantalı biri girdi’ ihbarıyla gözaltına alınan Sanatçı İmran Akın, banyoda bir saat boyunca polisin işkencesine maruz kaldığını söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Adana’da ‘Eve çantalı biri girdi’ ihbarıyla misafirleriyle birlikte gözaltına alınan Sanatçı İmran Akın, banyoda bir saat boyunca polisin işkencesine maruz kaldığını belirtti. Akın, polislerin eşine “Siz bu çocuğa dua edin. Yoksa sizin hepinizi öldürürdük” dediğini aktardı.

Adana’da 21 Kasım’da “Eve çantalı biri girdi” ihbarıyla işkence edilerek gözaltına alınıp serbest bırakılan KHK ile kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları, gözaltı sırasında yaşadıklarını anlattı. Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde ikamet eden Sanatçı İmran Akın’ın evine düzenlenen baskında MKM’li sanatçılar İlyas Arzu, Mecit Özlü, Jiyan Savcı, Akın’ın eşi Mizgin Akın ve bir yaşındaki çocukları Ç.A. ile D.Ö, G.H.Ö. ve D.S. adlı çocuk sanatçılar, polislerce gözaltına alınıp savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

YÜZÜKOYUN BEKLETİLDİLER

Baskın sırasında polisin sanatçıları ters kelepçe ederek, yüzükoyun bekletilip, işkence ettiği iddia edildi. Baskın sırasında Sanatçı Akın polislerce işkence edilip, kafasına silah dayanıp ölümle tehdit edildi. Polislerin evin kapılarını kırıp, eşyalarını dağıttığını aktaran Akın, polislerin müzik aletlerini parçaladığı ve evde köpekli arama yaptığını kaydetti.

Polislerin ellerini ters kelepçeleyip, gözlerini bağlayarak banyoya koyduğunu anlatan Akın, polisin, ‘Buraya bir çantalı girmiş. Onu nereye götürdün. Nerede ve kimdir’ diye tehdit ettiğini söyledi. 

Baskın sırasında bir yaşındaki çocuğu Ç.A’nın sürekli ağladığını ve korktuğunu aktaran Akın, polisin eşine ‘Siz bu çocuğa dua edin. Yoksa sizin hepinizi öldürürdük’ dediğini belirtti. (Adana/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2013’ten bugüne en az 108 öğretmen iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa