23 Kasım 2018 21:51

Zorluklarla kurduğu atölyesini kapatma noktasına geldi

Diyarbakır’da yaşayan Hatice Bayram, binbir emekle kurduğu ve 7 yıldır işlettiği tekstil atölyesini ekonomik kriz yüzünden kapatma aşamasına geldi.

Hatice Bayram (Fotoğraf: MA)

Paylaş

Esra Solin DAL

Bursa’da çocuk yaşta çalışma yaşamına atılan ve ustalaşınca kendi işini kuran Hatice Bayram, döndüğü Diyarbakır’da binbir emekle kurduğu ve 7 yıldır işlettiği tekstil atölyesinin kapısına ekonomik kriz nedeniyle kilit vurma aşamasına geldi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karpuzlu (Xerta) köyünden 1993 yılında zorunlu göçe maruz kalan ve Bursa’ya giden Hatice Bayram (34), 11 nüfuslu aile ile birlikte ekonomik ve etnik birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Çocuk yaşta ailesine destek olmak için okulu bırakarak çalışma yaşamına atılan Bayram, bir süre tekstil atölyesinde çalıştı. Ustalaşarak kendi işini kuran Bayram, 7 yıl önce Diyarbakır’a dönerek tekstil atölyesini açtı. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden dolayı binbir emekle kurduğu atölyesinde iş yapamaz duruma gelen Bayram, yanında çalışan 10 işçiyle yollarını ayırmak zorunda kaldı.

BURSA’YA UZANAN GÖÇ

Mezopotamya Ajansına (MA) konuşan Hatice Bayram, kadınların iş hayatında erkeklere göre daha başarılı olduğunu belirterek, köyden Bursa’ya uzanan göç yolculuğunu şu sözlerle anlattı: Köyden Bursa’ya göç ettiğimizde daha çok küçüktüm. Tanımadığım, bilmediğim bir yere alışmak zor geliyordu. Bütün bunlar bir yana, ekonomik sıkıntılarla ayrı mücadele etmek zorunda kaldık. On bir kişilik bir aileyiz ve sadece babam çalışıyordu. Bu durum beni çok rahatsız ediyordu. Bir kadın olarak evde oturmaya vicdanım el vermedi ve çalışmaya karar verdim. Çalışma hayatım, ben ve büyük ablamın bir tekstil atölyesinde ortacı olarak çalışmaya başlamasıyla oldu. Tekstil atölyesinde, 2 yıl boyunca ortacı olarak çalıştım ve 2 yılın sonunda usta üretici olarak makinenin başına geçtim.

KENDİ İŞİNİ KURDU

Usta olarak çalıştığı atölyede erkeklere göre daha çok emek harcadığını; ama daha az haklara sahip olduğunu dile getiren Bayram, emeğinin karşılığını alamadığı için kendi işini kurmaya karar verdiğini söyledi. Bursa’da ailesinin desteğiyle açtığı tekstil atölyesini işlettiğini ifade eden Bayram, 10 yıl Bursa’da tekstilcilik yaptıktan sonra memleket hasretine dayanamayıp Diyarbakır’a döndüğünü ve 7 yıldır da Kayapınar Huzurevleri Mahallesi’nde atölye işlettiğini dile getirdi.

‘KRİZ GÜCÜMÜZÜ AŞTI’

Tekstil atölyelerinin de gelir gider tablosu olduğunu ifade eden Bayram, “Biz eskiden lastiğin kilosunu 8 buçuktan alıyorduk, şimdi 24 TL olmuş. Yine bir ip bobinini 4 TL’ye alıyorduk, 8 TL olmuş, bir top fermuar 45 liradan 85 liraya çıkmış. Yüzde yüz artan bir zamla karşı karşıyayız. Kriz, gücümüzü aşan bir noktaya çıktığı için artık üretim yapamıyoruz” diye konuştu.

‘EĞER KRİZ YOKSA...’

Krizden önce haftada 2-4 parti ürün sipariş ettiklerini dile getiren Bayram, şimdiyse haftada bir parti ürün dahi gelmediğini ifade etti. Son 15 gündür işlerin tamamen kesildiğini söyleyen Bayram, şöyle konuştu: “Birçok yerde krizin olmadığı, bunların uydurma olduğu söyleniyor. Eğer yoksa makinelerimiz neden boş? Eğer bu ülkede kriz yoksa, bu kadar çalışanı keyfi olarak mı çıkarıyoruz? Krizden dolayı çalışanlarımı, maaşlarını ödeyemediğim için işten çıkardım. Kriz olmasaydı kendi gücümüzle de olsa getirip burada çalıştırırdık.”

Bayram, binbir emekle kurduğu atölyesine kilit vurma aşamasında olduğunu dile getirdi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KHK ile ihraç edilen öğretmenden ‘Tebeşir’ belgeseli

SONRAKİ HABER

Hafik'te Alevi inanç merkezlerine mermer ocağı tehdidi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa