23 Kasım 2018 21:38

KHK ile ihraç edilen öğretmenden ‘Tebeşir’ belgeseli

KHK ile görevinden ihraç edilen Öğretmen Özge Astan’ın yönettiği Tebeşir isimli belgesel film, 24 Kasım'da gösterime girecek.

Tebeşir filmi etkinlik afişi

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

7 Şubat 2017’de yayımlanan KHK ile öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırılan Özge Astan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Tebeşir’ belgeseli 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde gösterime girecek. Belgeselde Özge Astan’a, kendisi gibi haksız ve hukuksuz bir biçimde ihraç edilen Öğretmenler Aynur Barkın ve Seher Darılmaz da eşlik etti. Belgeselin görüntü yönetmenliğinde Koray Kesik, kamerada Aynur Barkın, seste Burhan Ağbaba, kurguda Deniz Çankaya ve çizimde Seher Darılmaz yer alıyor. Belgeselin gösterimi ve söyleşi yarın saat 19.00’da Beyoğlu Galatasaray Aynalı Geçit Meşrutiyet Caddesi Avrupa Pasajının ikinci katında yapılacak.

‘İNAT VE UMUT FİLMİ’

Astan, Tebeşir belgeselinin çıkış hikayesini bizlerle paylaştı. Belgesel  Sinemacılar Birliğinin Etkin Video Kullanımı atölyesinde yazdığı senaryonun çekim desteği aldığını aktaran Astan, “Biz de Aynur ile birlikte çekimlere başladık. Bu film bizim duyulmayan sesimiz olsun istedik. Bizi işimizden atıp, itibarsızlaştırmak isteyenlere biz varız dedik ve görünür olmak istedik” ifadelerini kullandı.

“Tebeşir, bir inat ve umut filmi” diyen Astan, belgeselin içeriğini “Çekildiği yer sınıfa çevrilmiş bir ev, karakter kanun hükmünde kararname ile işinden atılmış bir öğretmen. Hem inatla öğretmenlik mesleğini sürdürmeye çalışıyor, hem de haftalardır bir meydanda kendisi gibi KHK ile işlerinden atılan dostlarıyla direnerek onurunu korumaya çalışıyor. Yani bizim hikayemiz” sözleriyle anlattı.

‘GALAYA BEKLİYORUZ’

Astan, Tebeşir belgeselinin galasının 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak seçmelerinin nedeni ise “Filmimizin galası 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde. Bu tarihi seçmemiz biraz ironik. 80 askeri darbesinden sonra binlerce öğretmeni işinden atan, sürgünlere, hapishanelere yollayan rejim hemen akabinde 24 Kasım 1981’i öğretmenler günü ilan etmişti. Bugün de durumun pek farklı olmadığını görüyoruz, yaşıyoruz. ‘Ve bizim kutlayacak bir günümüz yok’ diyoruz. Ve sizleri filmimizin galasına bekliyoruz” ifadeleriyle açıkladı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ermeni kültürü Şişli’de yaşatılıyor

SONRAKİ HABER

İSFALT'tan 1,5 milyar TL'lik ihale hatası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa