24 Kasım 2018 04:20

‘Katliam yasa tasarısı istemiyoruz’

Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki değişiklik tasarısıyla ilgili 25 Kasım'da eylem var.

Fotoğraf: Nursima Özonur/DHA

Paylaş

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki değişiklik tasarısıyla ilgili görüştüğümüz Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonundan Burak Özgüner, hayvanlar lehine tasarı hazırlanana dek  kamuoyu tepkisini örgütlemeye devam edeceklerini söyledi. Tasarının içeriğini bilmediklerini aktaran Özgüner, “Yetkililer diyor ki bizde de bir metin yok. Metin olmamasına rağmen basında ana akımda sürekli haberler çıkıyor. İlk önce Sabah gazetesinde çıktı, sonra Milliyet’te çıktı. Oradaki bilgiler de birbirini tutmuyor. Sabah’ta terk etme suçuna 500 lira diyor, Milliyet’te 700 lira. Üstelik yeni bir şeymiş gibi sunuluyor. Ama yeni bir şey değil. Mevcut kanunda da terk etmeye para cezası var. Biz alsında bunun 10 bin lira olması gerektiğini söylemiştik.  Biz 10 bin derken onlar dalga geçer gibi 500-700 lira diyor. Terk etmenin cezasını caydırıcı bir ceza olarak koymaları gerekiyor. Ama öyle olmadığını görüyoruz” dedi.

300’E YAKIN ÖRGÜT BİR ARAYA GELDİ

Özgüner, 25 Kasım Pazar günü Kadıköy’de yapılacak eyleme katılım çağrısında bulundu. Özgüner, 300’e yakın hayvan hakları grup, platform ve grubun oluşturduğu Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak, Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yasa taslağını protesto etmek için  saat 14.00’te Kadıköy İskelesi Atatürk Anıtı önünde olacaklarını söyledi. Özgüner, sokak hayvanlarını ölüme göndermemek, hayvan haklarını bir kez daha gündeme getirmek, ‘Katliam yasa tasarısı istemiyoruz’ demek ve tasarının, son hali açıklanarak hayvanlar lehine düzeltilmesini talep etmek için tüm hayvan dostlarını eyleme destek olmaya çağırdı.

6. MADDEYE DOKUNMA!

*5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki tüm yasal değişiklikler, düzenlenecek çalıştaylar sonrası, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

*Türkiye genelinde sayısı yüz binleri bulan sokak hayvanları, toplanarak belediye barınaklarına götürüleceği bahanesi ile kırsala atılacaktır. Bunun yerine belediyelerin kanunu uygulayarak sokak hayvanlarını, hayvan sağlığı ve cerrahi prosedürlere uygun olarak kısırlaştırılmaları sağlanmalı ve alındığı yere bırakılmalarını esas alan 6. MADDEYE dokunulmamalıdır.

*Hayvana şiddet içeren tüm fiillere hapis cezası getirilmelidir.

*Kanunu uygulamayarak hayvana şiddet, vahşet uygulayan belediye görevlileri de ADLİ YAPTIRIM kapsamına alınmalıdır.

*Hayvana İŞKENCE, TECAVÜZ, ÖLDÜRME SUÇLARININ cezaları 2 yıl 1 aydan başlamalıdır.

 *Hayvanat bahçeleri, sirk, yunus parkları, deney, avcılık, insan gıdası, yük ve insan taşıma amacıyla sömürülen, öldürülen ve dövüştürülen hayvanlar üzerindeki zulme son verilmeli; bu zulüm sektörleri yasaklanmalıdır. İnternet-petshop-üretim çiftliklerinden hayvan satışları tamamen yasaklanarak barınak ve sokaklardaki hayvanların yuvalandırılmaları teşvik edilmeli, her türlü hayvan ithalat ve ihracatı yasaklanmalı, illegal yollardan yurda kaçak girişler engellenmelidir.

 * “Tehlikeli ırk” tanımı kaldırılmalı, özellikle halihazırda ailelerin evlerinde baktıkları ve belediye barınaklarına alınan bu tür köpekler kısırlaştırılıp kayıt altına alınarak koruyucularına geri verilmelidir. Üretim çiftliklerinde olanlar ise kısırlaştırılarak yuvalandırılmalı, dövüşlerde kullanılan köpeklere el konulup kısırlaştırılmalı, belediye barınaklarında özel bakım alanlarında rehabilite edilerek kayıt altına alınarak yuvalandırılmalıdır. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘MEB’in mevsimlik işçileri gibiyiz’

SONRAKİ HABER

Tokat'ta Yazmacılar Çarşısı'nda yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...