23 Kasım 2018 17:11

BM önünde oturma eylemi yapıyordu: Derya'dan haber alınamıyor

İran'da ailesinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye'ye gelen ve Ankara'da BM önünde oturma eylemi yapan Derya'dan 2 gündür haber alınamıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

İran'da ailesinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye'ye gelen Derya, üçüncü bir ülkeye gitmek için  yaklaşık bir aydır Ankara'da bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHRC) önünde oturma eylemi yapıyordu. Polis tarafından götürüldüğü söylenen Derya'dan iki gündür haber alınamıyor.

Evrensel'in gündeme getirdiği Derya'nın eylemi üzerine birçok kadın derneği ve hukukçular harekete geçmişti. Derya'nın üçüncü bir ülkeye gönderilmesi için çeşitli girişimlerde bulunulurken, Derya da soğuk hava koşullarına rağmen oturma eylemini sürdürüyordu. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün hafta başında sığınma evine yerleştirme talebini daha önce sığınma evinde gördüğü şiddet nedeniyle reddeden ve Türkiye'de can güvenliği olmadığı için bir an önce gitmek isteyen Derya'ya, oturmaya devam etmesi halinde polisler tarafından götürüleceği söylenmişti. Bu uyarıdan bir gün sonra Derya'dan haber alınamadı. Evrensele bilgi veren Ankara Barosu avukatı Ayşe Çelik, Birleşmiş Milletler'in, İnsan Kaynağı Geliştirme Vakfı'nın (İKGV) ve Göç İdaresi'nin konu ilgili bilgisi olmadığını aktardığını söyledi. 

Polisin götürdüğü iddiası üzerine Derya'yı emniyette aradıklarını anlatan Çelik, herhangi bir sığınma evine yerleştirildiği takdirde Derya'nın telefonunu kullanabileceğini dile getirdi. Çelik, ilgili kurumlardan bilgi alamadıklarını belirterek, “Derya'nın oturma eylemi yaptığı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yakınlarındaki Yıldız Karakolu'ndan ulaşamadık. Emniyetten de Derya ile ilgili bilgi yok. Şu an ilçe karakollarına bakıyoruz. Umarım İdari Gözetim Merkezi'ne götürmemişlerdir” diye konuştu. Uzun süredir dışarıda beklediği ve sağlıklı beslenemediği için de sağlık sorunları yaşayan Derya, sık sık hastaneye kaldırılıyordu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Osman Kavala dosyasının ilk sahibi firari savcı Muammer Akkaş

SONRAKİ HABER

Irak Cumhurbaşkanı, 600'den fazla göstericinin öldüğünü açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...