23 Kasım 2018 17:08

Osman Kavala dosyasının ilk sahibi firari savcı Muammer Akkaş

Osman Kavala soruşturmasını başlatan ismin, firari Savcı Muammer Akkaş olduğu kesinleşti. Akkaş, Bilal Erdoğan için de gözaltı kararı vermişti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Osman Kavala soruşturmasını başlatan ismin, firari Savcı Muammer Akkaş olduğu dosya numaralarıyla kesinleşti. Savcı Akkaş, Bilal Erdoğan hakkında da gözaltı kararı vermişti. 

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; İş İnsanı Osman Kavala’nın 1 yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu, geçen hafta yapılan operasyonla gözaltına alınan 13 kişiden Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklandığı soruşturmayı başlatan ismin, 17/25 Aralık sürecinden sonra meslekten ihraç edilen ve hakkında tutuklama kararı verilmeden önce yurt dışına kaçan eski Savcı Muammer Akkaş olduğu dosya numaralarıyla kesinleşti. 

Akkaş’ın 20 Haziran 2013’te, Gezi eylemleriyle ilgili Kavala ve oyuncu Mehmet Ali Alabora’nın da aralarında olduğu isimler hakkında soruşturma başlattığı, soruşturma kapsamında geriye dönük telefon dökümlerini istediği anlaşıldı. 

Akkaş’ın dosyası, savcılıkta, 2013/1120 esas numarasına kaydedildi. Akkaş, bu dosya üzerinden Kavala ve diğer isimlerin geçmişe dönük telefon dökümlerinin ve örgütsel ilişkilerinin incelenmesi talimatını verdi. Aynı isimlerin telefonlarının Haziran 2013’ten itibaren dinlemeye alındığı anlaşıldı. Bu süreçte dosya genişledi, Beşiktaş Çarşı Grubu’nda yer alan isimler dahil, çok sayıda kişi soruşturma kapsamına alındı.

2014’TE ESAS NUMARASI DEĞİŞTİ

2014’te dinlemeler sona erdikten sonra dosya parçalara ayrıldı. Aynı dönemde 17/25 Aralık sürecinden sonra görevden alınan Akkaş’ın başlattığı dosya da yeni esas numarası aldı. Dosya, 2014/40852 esas numarasını aldı.

AYNI DOSYADAN İŞLEM

Kavala ve geçen hafta gözaltına alınan 13 kişi hakkındaki soruşturmanın da bu dosya üzerinden yürüdüğü netleşti. İstanbul Başsavcılığı’nca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, gözaltı ve arama kararlarının 2014/40852 esas sayılı soruşturma dosyasıyla ilgili verildiği belirtildi.

AKTAŞ, BİLAL ERDOĞAN İÇİN GÖZALTI KARARI VERMİŞTİ

Firari Savcı Akkaş, 25 Aralık 2013’te 42 iş insanı ile ilgili gözaltı kararı vermişti. Gözaltı listesinde ayrıca Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer almıştı. Akkaş, gözaltı talimatları yerine getirilmeyince adliye önünde bildiri dağıtmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hayvan hakları özgürlük mücadelesinin bir parçası

SONRAKİ HABER

Ali İsmail Kormaz'ın katilinin mağdur olarak kabul edilmesi Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa