23 Kasım 2018 16:52

Çevrimiçi Türk eserleri kütüphanesine Türkiye’den erişilemeyecek

Kazakistan Cumhurbaşkanı'nın duyurduğu Türk eserleri çevrimiçi kütüphanesine Türkiye'den erişelemeyecek. Çünkü sansürlü Wikipedia'da yer alacak.

Vikipedi logosu | Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) | Kırmızı çarpı işareti Evrensel.net tarafından eklenmiştir.

Paylaş

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2019 yılında başkent Astana’da Dünya Türkoloji Kongresi’nin düzenleneceğini duyurdu. Nazarbayev, Wikipedia’da ortak Türk eserleri çevrimiçi kütüphanesini oluşturmayı da planladıklarını açıkladı. Ancak Türkiyeli kullanıcılar bu kütüphaneye bu günkü şartlarda erişemeyecek. Çünkü Wikipedia Türkiye’de sansürlü.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlanan “Büyük bozkırın yedi kenarı”isimli makalesinde Türk Dünyası’na yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini kaydeden Nazarbayev, “Geçmişten Günümüze Türk Medeniyeti “ olarak isimlendirilen proje için çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.

Türk Dünyası’nın desteğiyle Wikipedia’da ortak Türk eserleri çevrimiçi kütüphanesini oluşturmayı da planladıklarını kaydeden Nazarbayev, Kazakistan’ın Türklerin ata yurdu olduğuna dikkat çekerek diğer ülke ve bölgelerdeki tarihi süreçlere önemli katkıda bulunan Türk aşiret ve halklarının dünyanın farklı yerlerine buradan gittiğini belirtti. Türkistan’ın yeni eyalet merkezi olarak tanıtılması çerçevesinde kentin uluslararası arenada daha da bilinir hale gelmesi için çaba göstereceklerini kaydeden Kazak lider, Kazakistan’ın kadim şehrinin sadece Kazak halkının manevi merkezi olmadığını buranın aynı zamanda tüm Türk Dünyası için de kutsal bir yer olduğunu ifade etti.

Nazarbayev, geçtiğimiz haziran ayında imzaladığı bir genelge ile Güney Kazakistan eyaletinin adının Türkistan olarak değiştirilmesine ve eyalet merkezinin Türkistan kentine taşınmasına onay vermişti.

Özgür ansiklopedi Wikipedia’ya erişim, Türkiye’de 574 gündür engelli. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nihat Zeybekci kimdir?

SONRAKİ HABER

Demokrasi İçin Birlik (DİB) toplantısı: Halkın talepleri etrafında mücadele edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa