23 Kasım 2018 15:38

Erdoğan: Herkes burs istiyor, evladım niye kredi istemiyorsun?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göre üniversiteler 2002 öncesine göre akademik özgürlükler bakımından çağ atladı.

Fotoğraf: Şebnem Coşkun/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Merkezi Laboratuvar açılış töreninde konuştu. "Biz kalemin kılıçtan üstün tutulduğu, alimlerin peygamberlerin varisleri olarak görüldüğü bir medeniyetin mensuplarıyız" diyen Erdoğan, AKP döneminde akademik özgürlüklerin çağ atladığını iddia etti.

Üniversitelerdeki baskının AKP döneminde ortadan kalktığını ileri süren Erdoğan, "Türk üniversiteleri her ne kadar imtiyazını kaybedenler aksini iddia etseler de 2002 öncesine göre hem altyapı imkanları hem de akademik özgürlükler bakımından çağ atlamıştır. 28 Şubat döneminin faşist zihniyetinin üniversitelerimizde sebep olduğu tahribat önemli ölçüde giderilirken üniversitelerin kapıları tekrar milletin evlatlarına açılmıştır." ifadelerini kullandı.

"Biz kalemin kılıçtan üstün tutulduğu, alimlerin peygamberlerin varisleri olarak görüldüğü bir medeniyetin mensuplarıyız" diyen Erdoğan, "Devleti tapulu malları gibi gören elitlerin himayelerinde serpilen kimi üniversiteleri adeta militan yetiştirme kampına dönüştüren terör örgütleri buralardan temizlenmiştir" diye konuştu.

'NİYE KREDİ İSTEMİYORSUN?'

Daha önce öğrencilere "Burs değil kredi al; bedavacılığa alışma" diyen Erdoğan "Herkes burs istiyor, evladım niye kredi istemiyorsun? Krediyi kim müraacat ederse alıyor zaten. Ödemeye gelince zaten faiz yok. Sigortalı işe girdiğin zaman çok düşük taksitlerle ödüyorsun" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ve Rami Kışlası'na kütüphane yapıldığını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin kaçak maden gerçeği: İşsizlik kaçak ocağa itiyor

SONRAKİ HABER

Tüketici güven endeksi yüzde 0,1 artışla 58,82’ye çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...