23 Kasım 2018 14:53
Son Güncellenme Tarihi: 24 Kasım 2018 10:22

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı iddianamesi hazırlandı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine dair iddianame hazırlandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, Ankara'da katıldığı sergide, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin yaklaşık 2 yıl süren soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Rusya Federasyonu savcılık makamlarınca ortaklaşa yürütülen soruşturma sonunda 28 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede, “Saldırının ‘FETÖ/PDY’ tarafından önceden planlanarak, uçak düşürme krizinin ardından yeniden düzelme aşamasına giren Türk-Rus ilişkilerini bozmak ve Türkiye'nin güvensiz bir ülke olduğu algısını oluşturmak için yapıldığı” anlatıldı.

İddianamede, Mevlüt Mert Altıntaş'ın, eski BTK çalışanı Şahin Söğüt ile suikastten 10 gün önce görüşüp, saldırıyla ilgili yerine getirmesi gereken talimatları aldığı yer aldı.

600 sayfalık iddianamede, saldırı talimatının örgütün tepesinden geldiği belirtilerek bir numaralı şüphelinin örgüt lideri Fethullah Gülen olduğu belirtildi. İddianamede yer alan şüpheliler ve suçlamalar şöyle:

Fethullah Gülen, Şerif Ali Tekalan, Emrullah Uslu, Hamza Sevinç, Temel Alsancak, Murat Tokay, Ahmet Kılınçarslan, Salih Yılmaz, Şahin Söğüt, Ramazan Yücel, Cengiz Özkan, Cemal Karaata, Hüseyin Kötüce, Vehbi Kürşad Akalın, Hayreddin Aydınbaş ve Mustafa Timur Özkan 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'Terör amaçlı tasarlayarak kasten öldürme' ve saldırıda yaralanan 3 kişiyi 'terör amaçlı kasten öldürmeye teşebbüs etme".

Sercan Başar, Kadir Şamlı, Oğuzhan Öztürk, Sefa Kurnaz, Hasan Tunç, Ufuk Gül, Doğukan Söylemez, Bilal Dereli, Kaan Bülbül, Abdulsamet Kekeç, Burak Yusmak ve Ayşe Söğüti 'silahlı terör örgütüne üye olma'.

İddianamede Karlov'un eşi Marina Mihaylovna Karlov ile saldırıda yaralanan Anıl Değer, Anastas Zimbirikaki ve Leyla Gündoğan şikayetçi sıfatıyla yer aldı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenler ‘Ekonomik olarak daha iyi iş bulursam bırakabilirim’ diyor

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...