23 Kasım 2018 14:35

‘Öğretmenlerin ek göstergesi 3 bin 600'e çıkarılsın’

Sezgin Tanrıkulu Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılması için kanun teklifi sundu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılması için kanun teklifi sundu. Tanrıkulu, öğretmenlerin emeklilikte düşük ücretle mağdur olmaması gerekçesiyle hazırladığı teklifle ek göstergelerinin 3 bin 600'e çıkarılmasını talep etti.

Devlet memurlarının hizmet sınıflarına göre farklı ek göstergelerin belirlendiğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Bu cetvellerde öğretmenlerin ek göstergesi 3 bindir. Emeklilik kesenekleri de bu oran üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3 bin 600'e çıkartılması emekliliklerinde büyük oranda fayda sağlayacaktır. 3 bin 600 ile 3 bin ek gösterge üzerinden emekli olanlar arasında ciddi emekli maaş farkı bulunmaktadır” dedi.

DÜŞÜK ÜCRET NEDENİYLE BİRÇOK ÖĞRETMEN EMEKLİ OLMUYOR

Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan öğretmenlerin maaşlarında büyük oranda azalmaların meydana geldiğini ifade eden Tanrıkulu, “Fiilen görev yapılan süre içerisinde verilen ek ders ücretleri ve ek ödemeler, emekli keseneklerine yansıtılmadığı ve emeklilikte ek ders ücreti de alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan öğretmenin aldığı maaş arasındaki fark büyüktür. Bu ücret farkı sebebi ile pek çok öğretmen emekliliği hak etmiş olmalarına rağmen emekli olamamaktadır” diye belirtti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çalışma yaşamında şiddete karşı haklarımız var!

SONRAKİ HABER

Eski eşini sokakta darbedip tüfekle ağır yaraladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...