23 Kasım 2018 10:29
Son Güncellenme Tarihi: 23 Kasım 2018 10:41

Çavuşoğlu, AİHM'nin Demirtaş kararının hukuki olmadığını savundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AİHM'nin Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunun sona erdirilmesine dönük kararının hukuki olmadığını iddia etti.

Fotoğraf: Cem Özdel/AA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararının hukuki olmadığını öne sürdü.

MENBİC YOL HARİTASI TAMAMLANMALI

ABD ziyaretinde Menbic ve Fırat'ın doğusunda neler yapılması gerektiğini konuştuklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Türkiye'nin sınır ötesinden gelen taciz ateşlerine verdiği karşılığın ABD'yi rahatsız ettiğini gördüklerini" söyledi.

"Bize sınırımızın ötesinden tehdit geldiği sürece biz gereğini yaparız mesajını verdik." diyen Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki Menbic yol haritasında gecikme olduğunu, bunun bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusunda YPG'nin "iyice azgınlık içine girdiği" ifadesini kullandı ve "Bunun sebebi ABD'nin verdiği destektir ve bundan dolayı bir şımarıklıktır." diye konuştu.

Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye sınırına gözlem noktaları kurma kararına ilişkin, "Eğer bu karar YPG'yi korumak amaçlı alındıysa bunun YPG'ye de ABD'ye de faydası olmaz. Biz sınırımızın öbür tarafında bulunan bir tehdidi bertaraf etmek için ne gerekiyorsa yaparız." ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin taciz ateşine karşılık vermeden önce ABD askerlerini bilgilendirdiğini" kaydeden Çavuşoğlu, "Tabii ki askerlerimizin karşı karşıya gelmesini istemeyiz. Ama ABD gibi bir müttefikimizin sırf bir terör örgütü sebebiyle bizimle karşı karşıya gelme riskini de almaması gerekiyor." dedi.

Çavuşoğlu, Menbic yol haritasında sarkma olduğunu belirterek, "Artık bu sarkmanın olmaması gerekiyor. Yıl sonuna kadar bu işin artık tamamlanması gerekiyor." diye konuştu.

TRUMP'IN KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

Soru üzerine Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ABD Başkanı Donald Trump'ın "Belki de bütün dünya sorumlu tutulmalıdır" açıklamasını değerlendiren Çavuşoğlu, "Derdimiz cinayetin aydınlığa kavuşturulması. Burada topu tüm dünyaya atmanın bir anlamı yok. Zaten uluslararası toplum bu konuya çok ciddi ilgi gösteriyor. Soruşturmaların neticelenmesini bekliyor. Bizim tarafımızda soruşturma gayet ciddi, şeffaf şekilde yürütülüyor." dedi.

Soruşturmada Suudi başsavcı tarafından bilgi verilmediğini aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Cevaplanmamış sorular var. Tüm dünya bunların cevaplanmasını istiyor. Trump'ın bu yaptığı açıklama, 'Ne olursa olsun ben gözümü yumarım' anlamına da geliyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Her şey para değildir. Bazen paranın gözü kör olsun diyoruz. İnsani değerlerden uzaklaşmamak gerekiyor."

Diğer taraftan dünyanın bu sürecin uzamasından dolayı uluslararası bir soruşturma yapılması için taleplerde bulunmaya başladığını dile getiren Çavuşoğlu, "Suudi Arabistan'ın şu ana kadar bize bilgi vermemesi sebebiyle belki uluslararası soruşturma daha faydalı olabilir. Uluslararası soruşturma başlatılırsa biz Türkiye olarak iş birliği yaparız." dedi.

'FBI'IN FETÖ SORUŞTURMASI VAR'

Çavuşoğlu, ABD ziyaretinde 'FETÖ' konusunu da muhataplarıyla ele aldığını belirterek, FBI tarafından örgüt hakkında başlatılan bir soruşturma bulunduğunu söyledi. Mevlüt Çavuşoğlu, "FBI soruşturması şu anda ciddi görünüyor. Umarım devam eder ve engellenmez. Tabii elebaşının ve diğer mensuplarının da Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor. Bunu muhataplarımızla görüştük." ifadesini kullandı.

VELİAHT PRENS SELMAN, ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin konuşan Çavuşoğlu, "(Suudi) Veliaht prens ile görüşmek için bir engel yok. Talep ederse görüşülebilir. Tabii ki takdir Cumhurbaşkanımızın" dedi.

DEMİRTAŞ KARARI KENDİ KARARLARIYLA ÇELİŞİYOR

AİHM'nin Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunun hukuka aykırı olduğuna hükmetmesini değerlendiren Çavuşoğlu, bu kararın AİHM'nin daha önce aldığı kararlarla çeliştiğini söyledi ve hukuki olmadığını öne sürdü. Çavuşoğlu, dün AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde yaptığı açıklama için de "Mogherini sınırını aştı" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boşanmak isteyen kadın eşi tarafından öldürüldü

SONRAKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde koronovirüs şüphesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...