20 Eylül 2012 17:34

Kışlada eğitime boykot

DERSİM’in Hozat ilçesinde, ilçe merkezinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin bu sene uygulamaya sokulan 4+4+4 sistemi nedeniyle 41. Motorlu Piyade Tugayının içinde bulunan ve daha önce ilçe yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) olarak kullanılan ilçe merkezine bir kilometre mesafedeki okula gönd

Kışlada eğitime boykot

Paylaş
Kemal Özer

Yaşananları protesto etmek için ilçedeki siyasi partiler ve kitle örgütleri belediye önünde toplanan öğrenci ve veliler yürüyüş yaptı. Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak’ın da katıldığı yürüyüş düğün salonuna kadar sürdü. Belediye Düğün Salonunda öğrenci ve velilerin de katılımıyla soruna ilişkin toplantı yapıldı. Cevdet Konak, yaşanan sıkıntının giderilmesi için yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirtti. Hem okulun askeriyenin içinde olması hem de ilçeye uzak olması nedeniyle öğrencilerin can güvenliğinin olmadığına değinen Konak, yaşanacak mağduriyete dikkat çekti. Yürüyüşü terk eden AKP İlçe Başkanına tepki gösteren Emek Partisi İlçe Başkanı Erdem Ulaş, iktidar partisinin soruna sahip çıkmamasını eleştirdi. Yaşanan duruma tepki gösteren öğrenci ve veliler de sorun çözülünceye kadar okulu boykot edeceklerini dile getirdi.

TAŞIMALI EĞİTİM DE SORUN

Okulun askeriyenin içinde olmasına tepki gösteren bir öğrenci velisi, Afyonkarahisar’da yaşanan patlamanın benzerinin yaşanması durumunda bu işin sorumluluğunu kim alacak diye sordu. Asmin Yıldırım adlı öğrenci, yaşanabilecek tacizlere de değinerek “Yatılıda askeriyenin içinde okumak istemiyorum. Ana dilimizde okumak istiyoruz” dedi. İlçede 24 köy ve bağlı mezralardan taşımalı sistemle öğrencileri ilçe merkezine taşıyacak olan sisteme de büyük tepki var. Mezradaki öğrencilerin merkezi yerlere gelmesinin istendiği sisteme veliler tepki gösteriyor. Özellikle kış mevsiminin hayli çetin geçtiği ilçedeki mezralardan merkezi yere gelmek için kilometrelerce yol yürünmesi gerekiyor. Veliler de durumun böyle devam etmesi durumunda çocuklarını okula göndermemeyi düşünüyor. (DersimEVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Japonya geri adım mı atıyor?

SONRAKİ HABER

İzmir Emek ve Demorkasi Güçleri'nden Newroz'a çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa