23 Kasım 2018 09:24

MHP'nin 5 kentte AKP'den destek istediği iddia edildi

AKP ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri devam ediyor. MHP'nin 5 şehir için AKP'den destek istediği iddia edildi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

AKP, 40 belediye başkan adayını cumartesi günü açıklamaya hazırlanırken bu isimlerin netleşmesinde MHP ile yapılan ittifak görüşmeleri de etkili oluyor.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre MHP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'den aday göstermemesine karşılık AKP'den Adana, Mersin, Isparta, Manisa ve Osmaniye'de adaylarını desteklemesini istediği belirtildi.

Öte yandan CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın aktardığı "Üç büyükşehirde mutabakat olduğu kulislerde konuşuluyor. İstanbul'dan Binali Yıldırım, Ankara'dan Mehmet Özhaseki, İzmir'den Nihat Zeybekci'nin aday gösterileceği yönünde beklenti büyük. MHP bu üç büyükşehirde aday çıkarmayarak AK Parti'ye destek verecek deniliyor" şeklindeki kulis haber yayından kaldırıldı.

Haberde ayrıca şu ifadeler yer alıyordu:

"İller için net bir sayı konuşulmadığı ama üzerinde çalışılacak iller arasında MHP'nin hassasiyet gösterdiği Manisa, Mersin, Osmaniye'nin olduğu, ayrıca Balıkesir için de işbirliği aranacağı kulislerde konuşuluyor. Bu illerde anketlere bakılacak. Buralardaki sonuçlara göre hangi partinin aday göstereceği netleşecek.

Adana da önemli. MHP bir önceki yerel seçimde aldığı belediye başkanlığını korumak istiyor. Ancak AK Parti için de kritik bir il. Genel seçimde yüksek bir oy oranı alınmıştı. MHP Hüseyin Sözlü'yü aday göstereceğini çok önce ilan etti. Adana konusunda nasıl bir karar çıkacak henüz belli değil. Bazı ilçelerde de işbirliği olacak. Mesela Ankara'da Etimesgut ve Polatlı'yı MHP'ye bırakılabilir deniliyor. Bir de Alanya'da MHP adayı üzerinden işbirliği olabileceği kulislerde konuşuluyor." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya'da mülteci işçileri taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü 26 yaralı

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da gemiciler, postane işçileriyle dayanışma grevine çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa