22 Kasım 2018 19:53

Dersim'de Kazım Ünlü Kütüphanesi açılıyor

Dersim’de Mazgirt Belediyesi, kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Eğitim Sen Tekirdağ Şube Sekreteri Kazım Ünlü anısına kütüphane oluşturuyor. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

Dersim’de Mazgirt Belediyesi, kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Eğitim Sen Tekirdağ Şube Sekreteri Kazım Ünlü anısına kütüphane oluşturuyor. 

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen Eğitim Sen Tekirdağ Şube Sekreteri Kazım Ünlü, 23 Kasım 2017’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 24 Kasım’da toprağa verilen Dersimli Kazım Ünlü, yaşamı boyunca haksızlıklara karşı mücadele etti. Mazgirt Belediyesi Ünlü’nün anısına, ilçede 5 bin kitaptan oluşan bir kütüphane oluşturdu. Kütüphanenin açılışı Türkiye’de öğretmenler günü olarak kutlanan 24 Kasım’da yapılacak. 

‘EMEKÇİLERİN SESİYDİ’

Kazım Ünlü Kütüphanesi ile birlikte 2 bin nüfuslu Mazgirt ilçesinde kütüphane sayısı üçe çıkarken, kütüphanenin oluşumuna emek veren belediye çalışanı Pelin Güngören, kütüphane çalışmasının yaklaşık 2 ay sürdüğünü, tüm kitapları da birçok ilden temin ettiklerini söyledi. Güngören, ihraç edildikten sonra yaşamını yitiren bir öğretmenin Mazgirt ilçesinde kitaplarla yaşam bulmasını istediklerini belirterek, “Kazım Ünlü, verdiği mücadele ile yok sayılan tüm emekçilerin sesiydi. KHK’ler ile insanların sindirilmeye çalışıldığı bu dönemde kütüphane ile özelikle ihraç edilen öğretmenlerin yanında olduğumuzu göstermek istedik. Kütüphane ile daha çok okumak, daha çok bilinçlendirmek istiyoruz” dedi. (Dersim/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüm Bel Sen Adana Şube'den A Haber’e tepki

SONRAKİ HABER

Malatya’da köylerin birçoğuna yardım ulaşmamış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa