22 Kasım 2018 17:32
Son Güncellenme Tarihi: 22 Kasım 2018 18:34

Kulis: İYİ Parti'den CHP'ye Ankara ve İzmir desteği

CHP'de İstanbul,Ankara ve Ege Bölgesi illerinin ilçeleri için çok sayıda isim konuşuluyor.

CHP logo

Paylaş

Cengiz ALDEMİR
Ankara

CHP'nin İYİ Parti ile yaptığı görüşmelerden Ankara ve İzmir'de anlaştıkları konuşuluyor. İYİ Partili yetkililer, CHP'nin güçlü olduğu büyükşehirlerde destekleyeceklerini belirtirken, kendilerinin de milliyetçi oyları konsolide etmek için en az bir büyükşehir belediyesini kazanmaları gerektiğini söylüyorlar. CHP kulislerinde, üç büyük şehirde henüz açıklanmayan ilçe adayları da ortaya çıkmaya başladı. 

Yerel seçimlere 4 buçuk 5 aydan az bir zaman kaldı. CHP'de, halen AKP’nin elinde olan İstanbul ve Ankara'yı 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde almak için kıyasıya bir aday yarışı yaşanıyor. 24 Ekim'de 105, 14 Kasım'da ise 147 adayın ismini kamuoyuyla paylaşan CHP Parti Meclisi (PM), 30 Kasım'da gerçekleştireceği toplantıda bu defa 300'e yakın belediye başkanının ismini belirleyecek. İsimlerin açıklandığı "üçüncü toplantı" olma niteliği taşıyan PM'de çok sayıda ilçe ile bazı büyükşehir ve il belediye başkan adayları da belirlenmiş olacak. Bugüne kadar açıklanan adaylar arasında 1 büyükşehir, 10 il belediye başkan adayı bulunuyor.

EGE’DE ADAY BOLLUĞU

CHP İzmir’de 2014’te kaybettiği belediyeleri geri alıp 30’da 30 yapmak istiyor. Büyükşehir adaylığı için Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın isimleri ön planda. Ancak sürpriz bir kadın adayın da ipi göğüsleyebileceği parti kulislerinde konuşuluyor. Tuncay Özkan’ın milletvekili olması kendisi için handikap yaratırken, ulusalcı ve Kürt seçmenden rahatlıkla oy alabileceği konuşuluyor.

İzmir’in ilçelerinde adaylık yarışı çetin geçiyor. Çeşme’de Ekrem Oran, Aliağa’da Erol Güngör, Menemen’de Serdar Aksoy, Torbalı’da Övünç Demir, Tire’de Ayten Gülsever, Selçuk’ta Filiz Ceritoğlu ve Emir Cömert, isimleri öne çıkmış durumda. Konak, Karşıyaka, Bornova ve Çiğli gibi metropol ilçelerde ise değişim olma ihtimali öngörülüyor.

Aydın’da ise Özlem Çerçioğlu faktörü öne çıkıyor. İlçe adayları belirlenirken Çerçioğlu’nun görüşü alınıyor. Didim’de Murat Kalaycı, Kuşadası’nda Evrim Karakoz, Ömer Güner ve Behçet Alp’ten birinin aday olarak gösterileceği ifade ediliyor. 

Denizli’de ise İYİ Parti ile görüşmeler sonucunda karar verilecek. Ancak CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba’nın ikinci derece büyükşehirlerde İyi Parti'nin desteklenmesi yönündeki telkinlerden rahatsız olduğu ifade ediliyor.

Muğla’da ise büyükşehir belediye adaylığı için kıran kırana bir mücadele devam ediyor. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un büyükşehire aday gösterilmemesi durumunda istifa edeceği belirtiliyor. CHP genel merkezinin ise bu tavır karşısında rahatsız olduğu biliniyor.

İSTANBUL'DA İLÇELER TARTIŞILIYOR

Ankara ve İstanbul Büyükşehir adayları konusunda CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti’nin ardından Saadet Partisi ile görüştükten sonra karar vereceği ifade ediliyor. Ankara ve İzmir'de İYİ Parti'nin desteği netlik kazanmaya başlarken, İstanbul'da bir belirsizlik söz konusu. Kartal’da Hüsnü Süslü, Sultanbeyli’de Mahmut Tanal, Üsküdar veya Beyoğlu’nda ise gazeteci Levent Gültekin’in isimleri öne çıkmış durumda. Beşiktaş, Şişli gibi ilçelerde ise son kararı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vereceği öğrenildi. Avcılar, Bakırköy, Maltepe, Adalar, Silivri gibi ilçe belediyelerinde değişim olabileceği Sarıyer’de ise mevcut başkanla yola devam edileceği ifade ediliyor. CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş’ın ise önemli bir ilçeden aday gösterileceği dillendiriliyor.

Ankara’nın ilçelerinde ise isimleri açıklanan adaylar dışında Etimesgut’ta Ekmek Üreticileri Federasyon Başkanı Murat Kavuncu, Mamak’ta Avukat Selahattin Emre, Keçiören’de Avukat Halil İlker Çelik, Gölbaşı’nda ise eski ilçe başkanı Bülent Elikesik’in isimleri öne çıkan adaylar arasında.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

25 Kasım'a kadınlar hangi koşullarda gidiyor?

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...