22 Kasım 2018 14:52

Tabip Odası: ‘Dr. Yaşar Ulutaş’ın yanındayız’

Savaşa karşı bildiriye imza attığı için Aile Hekimliği Sözleşmesi fesh olan Dr. Yaşar Ulutaş'ın görevine dönmesi için açıklama yapıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türk Tabipler Birliğinin “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklamasında imzası bulunduğu için Aile Hekimliği Sözleşmesi fesh olan Dr. Yaşar Ulutaş’ın görevine dönmesi için Adana Tabip Odası ve SES üyeleri Adana İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığınca daha önce aynı gerekçeyle TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör’ün aile hekimliği sözleşmesinin feshedilmiş,  TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz da “Devlet Memurluğundan Çıkarma” talebi ile yüksek disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanlığının kendi bünyesinde çalışan üç TTB Merkez Konseyi üyesi hekimi cezalandırarak aynı zamanda TTB faaliyetlerine de müdahale etmeye, TTB’yi etkisiz kılmaya ve baskı altına almaya çalıştığını söyledi. Adıyaman, “Bu uygulama ile Sağlık Bakanlığı, yasaların TTB Merkez Konseyine tanımladığı görevleri kamusal sorumluluğa, hekimlik değerlerine ve insan haklarına uygun olarak yerine getirme görevlerini engellemeye çalışmaktadır. Sağlık Bakanlığını, hiçbir hukuksal ve idari uygulamaya sığmayan anlayışından vazgeçmeye, yetkilerini kötüye kullanma anlamına gelen bu soruşturma ve görevden alma işlemlerini sonlandırmaya, evrensel insanlık değerlerini hatırlamaya, TTB Merkez Konsey üyeleri Dr. Yaşar Ulutaş ve Dr. Selma Güngör’ü derhal görevine iade etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

‘UYGULAMA HEKİMLE BİRLİKTE HASTALARI DA CEZALANDIRMAKTADIR’

Hekim ve sağlık çalışanlarının yoğun katılım gösterdiği açıklamada kurumlar adına basın metnini okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Hiçbir demokratik kurala uymayan,  düşünce ifadesini suç sayan bu süreç, şimdi de Tabip Odamız ve TTB Merkez Konsey üyesi olan Dr. Yaşar Ulutaş’ı hastalarından ayırmaya çalışmaktadır. Bu hekimle birlikte hastalarını da cezalandırmaktır.” dedi.

DR. ULUTAŞ: ‘BAKANLIK BU YANLIŞ UYGULAMADAN VAZGEÇMELİDİR’

Dr. Yaşar Ulutaş da burada bir konuşma yaptı ve şunları söyledi: Türk Tabipleri Birliğinin yapmış olduğu açıklama, her türlü çatışma durumunda evrensel ilkeler çerçevesinde insan sağlığının, yaşamının ve doğanın korunması için gerekli önlemleri alma ve çatışmalara neden olan koşulları ortadan kaldırma yükümlülüğü bulunan otoritenin, ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturan, sivillerin etkilendiği çatışma sürecine gidişi sona erdirmek için adım atması talebidir. Ben, bir hekim, bir insan ve TTB Merkez Konseyinin bir  üyesi olarak bu açıklamayı Anayasa ile güvence altına alınmış düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdiğim için “Savaş bir halk sağlığı sorunudur" başlıklı metnin yayınlanmasını onayladım. Buda sözleşmemin feshini gerektirecek bir durum değildir. Bakanlık bu yanlış uygulamadan vazgeçmelidir. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'den 'adrese teslim kanun teklifleri' eleştirisi

SONRAKİ HABER

Türkiye'nin BM Temsilcisi: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...