'Asgari ücret için işçilerin talebini esas alan mücadele hattı olmalı'

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan ile ekonomik krizi ve krize karşı mücadeleyi konuştuk.

22 Kasım 2018 14:00
Son Güncellenme Tarihi: 22 Kasım 2018 16:01
Paylaş

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan Gündem Özel'e konuk oldu; Zeliş ırmak'ın sorularını yanıtladı. Ekonomik kriz, emekçilerin krize karşı mücadelede neler yapabileceği, İzmir'deki TARİŞ direnişi ile Gebze OSB'de yeni başlayan Tayaş direnişi hakkındaki sorulara yanıt veren Seyit Aslan, önemli değerlendirmelerde bulundu. Aslan'ın değerlendirmelerinden öne çıkan bölümler şunlar:

■ TARİŞ'te çalışmaya devam eden işçilere dönük büyük bir baskı var.

■ Yeni ekonomi programı krizin açık itirafıdır.

■ İktidar asgari ücret tartışmasında kriz yokmuş; temel tüketim malzemelerine zam gelmemiş gibi davranıyor.

■ Bugün maalesef; işçilerin çıkarını konfederasyonların çıkarının önünde tutan bir anlayış yok.

■ Kitlesel bir mücadele olmadığı sürece taleplerimizi hayata geçirme imkanı olmadığını biliyoruz.

■ Direniş alanlarını yalnız bırakmamalıyız.

■ Hak-İş enflasyonun yüzde 25 olduğu koşullarda asgari ücretin 2 bin TL olmasını dpğru bulmadığını açıkladı. Evet doğru değildir, ancak Hak-İş dönüp kendisine bakmayacak mı? Hak-İş'in örgütlü olduğu iş yerlerinde yüz binlerce işçi hala asgari ücretle çalışıyor. 400-500 bin üyenizi sokağa çıkarıp asgari ücret için mücadele etmedikten sonra bu açıklamanın bir önemi yoktur.

■ Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hiç bir zaman işçilerin talebi yerine getirilmedi. Çünkü komisyonda ücret hükümet ve işverenlerin ortak tutumuyla belirlendi.

■ Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı değiştirilmelidir. Patronlar bu komisyonda olmamalı. İktidar zaten canhıraş onları savunuyor. Ya da hükümet çekilecek aradan, patronlarla sendikalar karşı karşıya belirleyecek.

■ Asgari ücret için mücadeleyi ilerletmediğimiz sürece on binlerce, yüz binlerce işçi harekete geçmediği sürece masadaki pazarlık kurtarmaz.

■ AKP'nin çoğunluğu var mecliste. MHP'yle birlikte istediği yasaları geçiriyor. O zaman yapılacak tek şey, milyonlarca işçi ve emekçinin taleplerini yerine getirecek bir mücadele hattının örgütlenmesi ve muhalefet partilerinin de bu hatta destek olması. (Evrensel WebTV)

ÖNCEKİ HABER

Gazetelere ilan ambargosu: Firmalar ilanlarının gizlenmesini istiyor

SONRAKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kayyımlara tepki: Vatandaş niye oy kullandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa