22 Kasım 2018 12:56

Rusya’dan İdlib uyarısı: Durumdan hâlâ endişe duyuyoruz

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib’deki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation

Paylaş

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’nin İdlib bölgesinde silahsızlandırılmış bir tampon bölge oluşturulmasının hala zor olduğunu söyledi. Zaharova, İdlib’deki durum yüzünden hâlâ çok endişeli olduklarını ekledi.

İdlib’deki El Kaide bağlantılı grupların, Cirin kasabasında Suriye ordusuna karşı geçen hafta düzenlediği saldırıda 18 askerin öldüğü hatırlatmasını yapan Zaharova şöyle devam etti: “Bunun gibi kanlı provokasyonlar, Türk tarafının Rusya’yla imzaladığı 17 Eylül tarihli memorandumu (Soçi mutabakatı) yerine getirmeye yönelik ciddi çabalarına rağmen İdlib’de silahsızlandırılmış bölge oluşturulması konusundaki zorlukların hâlâ devam ettiğini gösteriyor.”

Soçi’de imzalanan mutabakata göre, radikal örgütlerin 15 Ekim’e kadar İdlib’deki silahsızlandırılmış tampon bölgeden çekilmesi gerekiyordu. Ancak sürenin dolmasına rağmen bu örgütlerin üyelerinin hepsi buradan çekilmiş değil. Buna karşın Rusya lideri Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililer, Türkiye’nin, mutabakatın sahada uygulanması için elinden geleni yaptığına ve bunun kolay bir iş olmadığına vurgu yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu ile görüşen Muharrem İnce'den eğilim yoklaması talebi

SONRAKİ HABER

Büro emekçileri ek zam ve vergi indirimi talebiyle işyerleri önünde eylem yapacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa