20 Eylül 2012 12:42

Öğrenci de ağlıyor öğretmen de

Eğitim sisteminde yapılan değişiklikle yürürlüğe giren 4+4+4 sisteminin yarattığı kaos devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ısrarcı olduğu uygulamalardan geri dönüşler yaşanıyor.60-84 aylık çocukların aynı sınıflarda ders görmesi için genelge yayınlayan  MEB okulların açıldığı ikinci gününd

Öğrenci de ağlıyor öğretmen de

Paylaş
Bülent Kepenk

60-84 aylık çocukların aynı sınıflarda ders görmesi için genelge yayınlayan  MEB okulların açıldığı ikinci gününde U dönüşü yapıp tersine genelge çıkarıyor. Annelerinden ayrılmak istemeyen 60-66 aylık çocuklar sınıfta öğretmenler masasında ağlıyor. Liselerde de sınıf mevcutları 50’yi buluyor. Okullara takılan akıllı tahtalar İnternet altyapısı olmayan okullarda normal tahta gibi kullanılıyor. Elektrik tesisatları yüzünden bir okulda 6 sınıf aynı anda akıllı tahtaları kullanamıyor.

Eğitimcilerin ve uzmanların görüşü alınmadan kavga dövüş çıkarılan 4+4+4 yasasının yarattığı kaosun bedelini başta öğretmenler ve öğrenciler  olmak üzere tüm toplum ödüyor. Okullar açılmadan uzmanların 60 ve 84 aylık çocukların aynı sınıflarda ders yapamayacağı yönündeki uyarılara ısrarla kulak tıkayan MEB daha okulların açıldığı 2.gün geri adım attı. Okul idarelerinin 60-66 aylık çocukları bir sınıfta toplayarak kendilerince sorunu çözme çabalarına karşı çıkan MEB 60-84 aylık çocukların hepsinin eşit sayılarda sınıflara dağıtılmasını isteyen bir genelgeyi okullar açılmadan tüm okul müdürlüklerine gönderdi. Ama pazartesi günü okullarda yaşanan büyük keşmekeş MEB’i U dönüşü yapmaya zorladı. MEB tarafından salı günü okullara gönderilen genelgeyle 60-66 aylık çocukların aynı sınıflara toplanması istendi.

Atılan bu adım 60-66 aylık çocukların kendisinden 10-15 ay büyük çocuklarla aynı sıralarda ders görmesini engelliyor ama bu çocukların kendilerinden 7-8 yaş büyük çocuklarla aynı sırayı, tahtayı, lavaboyu, koridoru ve merdivenleri kullanmak zorunda kalması gibi büyük bir sorun devam ediyor.
Sınıflar 60-66 aylık çocuklara göre düzenlenmediği için çocuklar ayakta durduğunda ancak sıralara boyları yetiyor. Annelerinden ayrılmak istemeyen çocuklar sıraların üzerinde ağlarken, 60-70 kişilik sınıflarda bu çocuklarla baş başa kalan öğretmenler de masalarında ağlıyorlar. 60 aylık çocuklara nasıl yaklaşacaklarını bilemeyen birçok öğretmen ise çareyi rehber öğretmenlerle derse girmekte buluyor. 3 bin öğrencinin olduğu okullarda en fazla 2 rehber öğretmenin olduğu düşünülürse bu çözümün de ne kadar işe yarayacağı kafalarda soru işareti olarak duruyor. (İstanbul/EVRENSEL)


LİSELERDE BİLE KALABALIK SINIFLAR

Değişen sistemle zorunlu hale gelen liseler de kalabalık mevcutlardan dolayı ciddi sıkıntılarla baş başa. Daha öncesinde ilköğretim okullarına göre daha düşük sayıda (30-35) mevcutlu sınıflarda eğitim gören liselerde yeni sisteme göre derslik sayıları düzenlenmediği için sınıf mevcutları 50’yi aşmış durumda. Liselerde kalabalık sınıflarda eğitim vermek öğretmenler açısından sıkıntılı durumlar yaratıyor.


AKILLI TAHTALAR SADECE PROJEKSİYON OLARAK KULLANILIYOR

Yine Başbakanın bizzat kendisinin tanıttığı FATİH projesi akıllı-tahta, tablet bilgisayar projesi de daha başlamadan bitmiş durumda. Bu yılın başında birçok liseye takılan akıllı tahtalar okullara İnternet altyapısı kurulmadığı için normal tahta olarak kullanılıyor. Ayrıca İnternet altyapı kurulsa bile okulların elektrik tesisatları bu sisteme uygun olmadığı için örneğin 24 derslikli bir lisede 6 sınıfın aynı anda akıllı tahtayı kullanması  bütün sistemin yanmasına yol açacağı için 4 sınıftan fazlası akıllı tahtayı kullanamıyor. Bu durumda akıllı tahtanın sadece projeksiyonunu kullanabildiklerine dikkat çeken öğretmenler bin liraya projeksiyon makinesi alınabilecekken 6 bin liraya akıllı tahta alınmasının anlamsızlığına dikkat çekiyorlar.
Yine ihalesi yapılarak satın alınan tabletler de akıllı tahtalarla uyum sağlayamadığı için alınan tabletler iptal edilip yerine yeni tablet siparişi verildi ve bu tabletler de en erken önümüzdeki yıl öğrencilere dağıtılabilecek.

ÖNCEKİ HABER

İlk gündem yerel seçimler ve tezkere

SONRAKİ HABER

Adana'da yurt önünde yaşanan kazalar Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa