22 Kasım 2018 10:47

ABD'ye yürüyen göçmen kervanındaki 213 kişi gözaltına alındı

Orta Amerika'dan ABD'ye gitmek için yola çıkan ve engellemelere rağmen Meksika'ya varan göçmen kervanından 213 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Elif Görgü/EVRENSEL

Paylaş

Meksika Ulusal Göçmenlik Enstitüsünden yapılan açıklamada, hemen hepsi Orta Amerikalı göçmenlerden oluşan konvoylardan birindeki 213 kişinin, yasa dışı yollarla ülkeye girdiği gerekçesiyle gözaltına alınarak işlem merkezine götürüldüğü belirtildi. Açıklamada, ellerinde gerekli belgeleri bulunmayanların kendi ülkelerine geri gönderilme durumu ile karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

Guatemala sınırı ile Meksika'nın Tapachula kenti arasında bir otoyolda gözaltına alınan göçmenlerden 186'sının El Salvador'dan, 16'sının Guatemala'dan, 10'unun Honduras'tan ve birinin Nikaragua'dan geldiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan göçmen kervanına 7 binden fazla kişinin katıldığını, bunlar arasında 2 bin 300 çocuğun bulunduğunu tahmin ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin güney sınırına gelen göçmenleri engellemek için sınıra asker yığma kararı almıştı. Trump ayrıca Guatemala, Honduras ve El Salvador'u dış yardımları kesmekle ya da azaltmakla tehdir etmişti.

Meksika, ABD'ye ulaşmak için yola çıkan göçmenleri durdurmak için sığınma başvurusu yapmaları halinde kendilerine çalışma izni verileceğini kaydetmişti.

Orta Amerika’dan ABD’ye geçmek isteyen göçmen kervanının bir dalgasının Meksika-ABD sınırına ulaşması nedeniyle bölgede gerginlik yaşanmıştı. Tijuana Belediye Başkanı Juan Manuel Gastelum, kente gelecek göçmen sayısının gelecek haftalarda on binlere ulaşmasının beklendiğini, kentin bu kadar göçmen için hazırlıklı olmadığını söylemişti.

Gastelum'un açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından göçmenleri hedef göstermiş ve "Evinize gidin!" ifadesini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kasım ayı tüketici güven endeksi 59,6 olarak açıklandı

SONRAKİ HABER

Elektronik sigara yasağı Resmi Gazete'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...