Dünya'nın uzaydan çekilmiş en uzun timelapse videosu yayınlandı

Uluslararası Uzay İstasyonunun 20. yaş günü şerefine Dünya'nın uzaydan çekilmiş en uzun kesintisiz timelapse videosu yayınlandı.

22 Kasım 2018 10:31
Paylaş

Avrupa Uzay Ajansı, Dünya'nın uzaydan çekilmiş en uzun kesintisiz timelapse videosunu yayınladı. Timelapse, Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) 20. doğum gün nedeniyle paylaşıldı.

15 dakikalık video haline getirilen timelapse çekimleri Astronot Alexander Gerst tarafından 6 Ekim'de gönderildi. Video, Dünya yörüngesindeki istasyonu gösteriyor.

İstasyon, saniyede 7,7 km (4,791 mil) hızla hareket ediyor, yani Dünya yörüngesini her 90 dakikada bir ya da günde 16 kez turlayabiliyor.

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU

Uluslararası Uzay İstasyonu, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiş olan istasyonun ilk kısmı 1998'de gönderildi. Rus uzay ajansı Roscosmos, Zarya modülünü 20 Kasım 1998'de stratosfere göndererek projeyi başlatmış oldu. NASA iki hafta sonra Unity (Birlik) adını verdiği kendi bileşiğiyle bunu takip etti. ISS, uzay savaşları ve soğuk savaştan yıllar sonra gerçekleştirilen önemli bir ortak çalışma olduğu için Rusya ve ABD arasında bir barış sembolü haline geldi.

16 ülkenin katkılarıyla inşa edilen istasyon 93.4 milyar sterline ulaşan maliyetiyle, yapılmış en pahalı nesne olarak biliniyor.

TIMELAPSE NEDİR?

Timelapse, fotoğrafçılıkta zaman atlamalı çekim tekniği olarak bilinir. İzleyicisine fotoğraf ve video arasında bir görsellik sunan timelapse, aralıklı sabit çekimlerden oluşur. Video çekimlerindeki gibi saniyede 25 film karesi olmasa da, hareket halindeki objelerin uzun zaman dilimi içinde sürekli sabit aralıklarla çekilip birleştirilmesiyle hareketli görüntü elde edilir. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Darende'de midibüs devrildi: 7 ölü, 15 yaralı

SONRAKİ HABER

İzmir'de Koton önünde eylem: Atılan işçiler geri alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa