22 Kasım 2018 09:25

ABD'li misyoner, kabile üyelerinin oklarıyla öldürüldü

Misyonerlik amacıyla Hindistan'daki bir adayı ziyaret eden ABD'li, dünya ile teması olmayan kabile üyelerinin ok atışlarıyla öldürüldü.

Sentinelese kabilesi - 2005 | Fotoğraf: Christian Caron (CC A-NC-SA)

Paylaş

Misyonerlik amacıyla Hindistan'ın Kuzey Sentinel Adası'nı ziyaret eden bir ABD vatandaşı, dünyanın geri kalanıyla hiçbir teması olmayan kabile üyelerinin ok ve yaylarının hedefi oldu. ABD vatandaşı John Allen Chau, Andaman ve Nikobar Adaları'na bağlı Kuzey Sentinel Adası'na ayak basar basmaz kabile üyelerinin saldırısı sonucu öldü.

Chau'nun, yerlilere Hıristiyanlığı öğretmeyi amaçladığı söylendi. Adadaki Sentinelese kabilesi ise dünyanın geri kalanıyla hiçbir temasa girmeden, koruma altında ve dokunulmazlığa sahip olarak yaşıyor.

BBC'nin Hint medyasından aktardığına göre, ABD vatandaşını tekneyle adaya götüren balıkçılar, adamın yerliler tarafından ok ve yayla öldürüldüğünü söyledi. Misyoneri yasaları çiğneyerek adaya götürmekle suçlanan 7 balıkçı gözaltına alındı.

YERLİLER YARGILANMAYACAK

Hindistan'da Andaman ve Nikobar Adaları'nın yerli halklarıyla temasa geçilmesi yasak. Hindistan hükümeti 2017'de çıkardığı bir yasal düzenlemeyle Andaman kabilelerinin fotoğraflarının çekilmesini bile yasaklamıştı. Bu yasal düzenlemeler nedeniyle ABD'li misyoneri öldürenlerin polis tarafından yakalanıp yargı önüne çıkarılması mümkün değil.

Misyonerin balıkçıların yardımıyla daha önce 4-5 kez adayı ziyaret ettiğinin öğrenildiğini aktaran BBC Hintçe Servisi'nden Subir Bhaumik, "Polis için zor bir iş. Yerlileri gözaltına dahi alamazlar. Yasalara aykırı" değerlendirmesini yaptı.

TEMAS ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİR

Andaman kabilelerinin korunması için dünya çapında kampanyalar yürütülüyor. 'Jarawa' ve 'Sentinelese' olarak adlandırılan iki kabile hâlâ avcı-toplayıcı halklar olarak yaşıyor. Dış dünyayla temasa geçmeleri halinde salgın hastalıklara yakalanıp ölmeleri riski büyük. Kabile halklarının bağışıklık sisteminin basit nezle virüslerine karşı dahi savunmasız olabileceği düşünülüyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcılık: ‘Şerefsiz, alçak, düzenbaz’ ifade özgürlüğü

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa