22 Kasım 2018 09:22

Savcılık: ‘Şerefsiz, alçak, düzenbaz’ ifade özgürlüğü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kemal Kılıçdaroğlu’yu hedef alan hakaretleri için savcılık ‘ifade özgürlüğü’ dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Man adası belgeleri ile ilgili eleştirilerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yu hedef alarak hakaretler sıralayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Soylu, Kılıçdaroğlu için “İspat etmezse şerefsizdir ve alçaktır. FETÖ’cülerle beraber işbirliğinin bedelini ödeyecektir. Bir çirkefle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanının veya yakınlarının paralarının olduğunu ispat etmezse, biz onun boğazına ne takacağız o görecek, hangi çıngırakları takacağız. Bir düzenbaz söz konusudur. Bu adam edepsiz siyaset yapıyor. Türkiye böyle bir sahtekâr görmemiştir” ifadelerini kullanmıştı.

AİHM KARARINA ATIF

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AİHM’nin Demirtaş kararını tanımadığını açıklamasına rağmen savcılık kararda AİHM’ye atıfta bulundu ve Soylu’nun sözlerinin, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı kapsamında olduğu savunuldu. Kararda özetle şöyle denildi: “Fikirlerin serbestçe dile getirilmediği toplumlarda kamusal sorunlar hakkında sağlıklı bilgi edinmek ve çözüme ulaşmak mümkün değildir. Bireylerin bakış açılarına hoşgörülü yaklaşmak, demokratik siyasi sistemin önemli bir bileşenidir. AİHM, ifade özgürlüğünün herkes için değerli olmakla birlikte siyasi partiler ve faal üyeleri için özel bir önem taşıdığını belirtmiştir. Politik tartışmalar esnasında politikacılara yöneltilmiş eleştiriler söz konusu olduğunda, saldırgan sözcükler kullanılması, sert eleştiriler yapılması ve kaba cümleler kurulması beklenebilir bir şeydir ve AİHM daha fazla hoşgörü gösterir. AİHM daha ileri bir kabul ile bilgi ve kanaatleri açıklama özgürlüğünün bir ölçüde abartmayı hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerdiğini savunmuştur.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Demirtaş kararı gününde başsavcı ile görüştü

SONRAKİ HABER

İzmir'de Koton önünde eylem: Atılan işçiler geri alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa