21 Kasım 2018 15:51

Gürer: Kadro verilsin, ücret artışı sağlansın

CHP’li Ömer Fethi Gürer kamuda taşeron olarak çalışan tüm işçilerin kadroya alınmasını ve yaptıkları işe uygun ücret artışı sağlanmasını istedi.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer verdiği kanun teklifinde, kamuda taşeron olarak çalışan tüm işçilerin kadroya alınmasını, kadro verilen tüm işçilere de yaptıkları işe uygun olarak ücret artışı sağlanmasını istedi.

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sunan Gürer, 696 sayılı KHK’yi yasalaştıran 01.02.2018 tarihli ve 7079 sayılı kanunun kabul edilmesinin ardından hizmet alımlarının yüzde 70’inin personele dayalı olması şartıyla ilgili uygulamanın, birçok kurumda taşeron olarak çalışan işçiler için büyük mağduriyet yaratığını belirtti.

Emekli ve eski mahkum olarak alt yüklenicilerde çalışan taşeron işçilerin kadro başvurularının kabul edilmediğini, 26 Kamu İktisadi Teşekkülü (KİT) ve 26 özel bütçeli kuruluşundaki taşeron işçilerin de kapsam dışı bırakıldığını anımsatan Gürer, aynı işyerinde aynı işi yapanlar arasında KHK ile sorun yaratılıp mağduriyet oluşturulduğunu vurguladı.

Belediyelerde eşit işi yapanların da doğrudan kadroya alınması gerekirken belediye şirketlerine devredildiğini, belediye şirketine alınmayan emekli ve mahkumların ise işsiz kaldığını anlatan Gürer, kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda da çok sayıda kadro beklerken hüsrana uğrayan emekçiler vardır. Personele dayalı hizmet alımı dışında kalan bu mağdurlarda kadroya alınmadır. Ayrıca kadro alanlar için de yaptıkları işe uygun ücret artışı sağlanmalıdır. Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile 696 sayılı KHK’yi yasalaştıran 7079 sayılı kanunla oluşturulan haksızlık ve eşitsizliğin giderilmesi, ayırım yapılmadan tüm taşeron çalışanların kadroya alınması amaçlanmıştır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Afrin'den sonra Cerablus'ta da 'Yağmacı gruplara karşı' operasyon

SONRAKİ HABER

Brexit önergesi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa