21 Kasım 2018 14:40

TRT önünde basın açıklaması da, çekim de yasak!

Dünya Televizyon Günü'nde Ankara'da TRT önünde basın açıklaması yapmak isteyen Haber-Sen üyelerini engelleyen polis, Yol Tv'nin yayınını da kesti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Haber-Sen'in TRT Genel Müdürlüğü önünde UNESCO Dünya Televizyon Günü nedeniyle gerçekleştirmek istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. KESK'e bağlı Haber-Sen üyelerinin TRT Genel Müdürlüğü önünde toplanmasının ardından engellemede bulunan polis, tüm müzakerelere rağmen basın açıklamasını yaptırmadı. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, polisin tutumunu eleştirirken "Dünya Televizyon Gününde bile basın açıklaması yaptırmıyorlar" dedi. Haber-Sen üyeleri, TRT'nin OHAL KHK'leri ile şirket haline getirildiğini ve tek sesli yayın yaptığını ifade ederken çok sesli bir devlet televizyonu istediklerini belirtti.

HABER-SEN GENEL SEKRETERİ USTAOĞLU'YA GÖZALTI

KESK ve Haber-Sen yöneticileri ile emniyet güçleri arasındaki müzakere esnasında Haber-Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu gözaltına alındı. Ayrıca polis, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ile röportaj yapan Yol Tv ekibine de engel olarak röportajı kesti, YOL Tv ekibini ancak GBT sorgulaması yaptıktan sonra bıraktı.

'TRT KAMU HİZMETİ YAYINCILIĞI YAPSIN'

Polisin engellemesinin ardından Haber-Sen Genel Merkezi'ne gelen KESK ve Haber-Sen üyeleri, TRT Genel Müdürlüğü önünde yapılmasına izin verilmeyen basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. KESK, DİSK, TMMOB, TTB, Dünya Küresel Sendikalar Birliği (UNI), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-iş ve TGS imzalı basın açıklamasını okuyan Haber-Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, "TRT'de tek ses, tek renk değil kamu hizmeti yayıncılığı istiyoruz" dedi.

"703 sayılı KHK ve sonrasında çıkarılan kararnamelerle TRT tek adamın kontrolüne girmiştir" diyen Özdemir, TRT'nin tarafsızlığını yitirerek iktidarın yayın organına dönüştüğünü söyledi. "İstihdam Fazlası Personel" uygulaması ile deneyimli ve birikimli TRT emekçilerinin kurumdan uzaklaştırılmak istendiğini belirten Özdemir, emekli olmayan ya da başka kurumlara gitmeyen TRT emekçilerinin kadrolu çalıştırılmamakla tehdit edildiğini aktardı.

'TRT'NİN SORUMLULUĞU HALKA KARŞIDIR'

Açıklamada TRT'nin yılardır kamu hizmeti yayıncılığından uzakalştığı ve söz konusu kararnamelerle bir şirkete döndüğü belirtilirken "Gelirlerinin yüzde 80’inden fazlası halktan toplanan TRT, öncelikle halkındır ve kamu hizmeti yayıncılığı yapmak, halka hizmet etmek zorundadır. Tek sorumluluğu halka karşıdır" denildi. Özdemir, TRT'nin kamu hizmeti anlayışı ile yayın yapması, "İstihdam Fazlası Personel" adı altında TRT emekçilerinin başka kurumlara gönderilmesinin durdurulması, TRT'de güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmesi talepleri ile basın açıklamasını noktaladı. 

HABER-SEN MYK'Sİ: HUKUKA AYKIRI MÜDAHALE

Haber-Sen Merkez Yönetim Kurulu, TRT Genel Müdürlüğü önünde yaşanan polis engellemesine dair bir açıklama yayımladı. TRT’de yaşanan saldırılara karşı Brüksel, Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı basın açıklamaları planlandığını belirten açıklamada, Ankara'da planlanan basın açıklamasının Ankara Valiliği ve emniyetin hukuka aykırı müdahalesi nedeniyle yapılamadığı belirtildi.

'ENGELLEMENİN SEBEBİ YASA TANIMAZLIK'

Basın açıklamasına katılanların polis tarafından engellendiğini, basın emekçilerine karşı ise saldırgan bir tutum sergilendiği belirtilen açıklamada "Basın emekçisi bir arkadaşımızın almış olduğu görüntüler silinmeye çalışılmıştır" denildi. Ankara'da basın açıklamasının valiliğin yasa tanımaz tavrından dolayı yapılamadığını ifade eden Haber-Sen MYK'si, yapılanların suç olduğu ve söz konusu suçları işleyenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı. (Ankara/EVRENSEL)

'TRT'NİN ŞİRKETLEŞMESİ KABUL EDİLEMEZ'

Haber-Sen üyeleri İstanbul ve İzmir'de de basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Harbiye’de bulunan TRT İstanbul Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada “TRT halkındır” pankartı açıldı, “Yaşasın özerk, demokratik, katılımcı TRT mücadelemiz”, “TRT, TRT olalı böyle zulüm görmedi”, “Sanatçıma dokunma” dövizleri taşındı.

Basın açıklamasını  okuyan Haber-Sen 5 No’lu Şube Sekreteri Deniz Salmanlı, taleplerini şöyle sıraladı:

• TRT, Anayasa ve yasasında belirtildiği üzere özerk ve tarafsız bir kurum olmalı
• Kamu hizmeti anlayışı ile yayın yapmalı
• Kasasına giren her kuruşun nereye, nasıl harcandığının hesabı verilmeli
• 'İstihdam fazlası personel var' denilmesine rağmen lağvedilen bakanlıklardan ve diğer kurumlardan TRT’ye geçişlerin nedenleri açıklanmalı
• Çalışanlarının zorla emekli edilmesi, 'İstihdam fazlası personel' adı altında başka kurumlara gönderilmesi, 'Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel' gibi yeni istihdam şekilleriyle güvencesiz bırakılması uygulamalarına son verilmeli. (İstanbul/MA)

'KAPI KULU DEĞİL EMEKÇİYİZ'

İzmir'de de eş zamanlı TRT bölge müdürlüğünün önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklama esnasında polisin yoğun güvenlik önlemleri ise dikkat çekti. Basın açıklaması sırasında "TRT halkındır halkın kalacak", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Kapı kulu değil emekçiyiz” sloganları atıldı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin de destek verdiği açıklamada Haber-Sen Şube Başkanı Necmi Kupa, TRT'ye sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek TRT'deki emekli olmayan ve emekli olamayan çalışanların sürgün edilmek istenmesine karşı mücadele vereceklerini dile getirdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlk toplu konut alanının ranta açılmasına karşı yargı süreci başladı

SONRAKİ HABER

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 43. Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa