21 Kasım 2018 14:23

Adana’da yerel seçimler için güç birliği çağrısı yapıldı

Sendika, siyasi parti ve kitle örgütlerinin oluşturduğu ‘Adana Demokrasi İnisiyatifi’ yerel seçimlerde güç birliği yapılması çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana’da sendika, meslek odaları, inanç örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin bir araya gelmesiyle oluşan “Adana Demokrasi İnisiyatifi” gerçekleştirdiği basın toplantısıyla yerel seçimlerde güç birliği yapılması çağrısında bulundu.

Adana Demokrasi İnisiyatif adına basın metnini okuyan Yaşar Gökoğlu, açıklama öncesinde verdiği bilgilerle Demokrasi İnisiyatifi’nin nasıl bir ihtiyaçtan bir araya gelindiğine değindi. Gökoğlu, Adana’da CHP, HDP, EMEP, ÖDP gibi birçok siyasi parti ile DİSK, KESK, TMMOB, TTB gibi sendika, meslek odaları ve inanç örgütleri ile dernekleri ziyaret ettiklerini söyledi. İki ayrı salon toplantısının ardından Adana Demokrasi İnisiyatifini oluşturduklarını anlatan Gökoğlu, “Bu platform yerel seçimler ile sınırlı kalmamalı ve emek demokrasi güçlerinin mücadele birliği olmalıdır. Bu güç birliği seçimlerin ardından da devam etmeli. Bu kentte yaşayan bizlersek yerel yönetimlerde de halkın talepleri yer almalı” dedi. Çalışmalara iki ay öncesinden başladıklarını dile getiren Gökoğlu, tüm muhalefet partilerini tek adam tek parti rejimine karşı seçimlerde güç birliği yapmaya davet etti.

‘YERİNDE YÖNETİM OLMALIDIR’

İnisiyatif yürütmesinde bulunanların söz almasının ardından basın metnini okuyan Gökoğlu, “Belediye başkan adayı isimlerinin konuşulduğu bugünlerde ‘nasıl bir belediyeciliğe ihtiyacımız olduğu’ sorusunun kimsenin aklına gelmediğini görmekteyiz. Ülkemizde hiçbir siyasi akım örnek alınabilecek bir yerel yönetim modelini pratik olarak ortaya koyamamıştır” dedi. Yerel yönetimlere ilişkin taleplerini sıralayan Gökoğlu, “Ülkede hâkim kılınmaya çalışılan tekçi zihniyete ve merkezileşmeye karşı olmalıdır. ‘Yerinden yönetim’ ilkesi uygulanmalıdır” dedi.

NASIL BİR BELEDİYECİLİK?

■ Belediye hizmetleri kamucu bir anlayışla, kamu eliyle yerine getirilmelidir.

■ Belediye hizmetlerinde yurttaşların eşitliği esas alınmalı, bölgecilik yapılmamalı, siyasi aidiyetler rol oynamamalıdır.

■ ‘Kentsel dönüşüm’ adı altında yoksullar bulundukları yerlerden dışlanmamalı, aksine belediye öncülüğünde oluşturulacak halk kooperatifleri eliyle yaşadıkları mahallelerde sağlıklı konutlara sahip olmaları sağlanmalıdır.

■ Kadın dostu belediyecilik esas alınmalı, temsilde, işgücünde ve hizmetlerde kadınlara eşitlik sağlayıcı uygulamalar yapılmalıdır.

■ Katılımcılık ilkesi hayata geçirilmeli, çalışanların ve beldede yaşayanların yönetime katılmasını sağlayıcı mekanizmalar yaratılmalıdır.

■ Belediyeler emeklilerin ve yaşlıların dostu olmalı, yaşlı kreşleri açılmalı, bakıma muhtaç olanlara evde hizmet verilmeli, yaşlı dinlenme evleri açılmalı ve emekli ve yaşlıların toplumsal hayata katılmasını sağlayıcı aktiviteler düzenlenmelidir.

■ Belediyeler ekolojik dengeyi gözetmeli, yaşanan iklim krizine karşı önlemler geliştirmeli, tarım topraklarının kentleşmeye kurban edilmesini önlemeli, nükleer ve kömür santrallerine, AVM’lere karşı çıkmalı, su rezervlerini koruyucu önlemler almalıdır.

■ Kırsal alanda yaşayan ve geleneksel üretim yapan küçük üretici ile kentte yaşayan tüketicilerin buluşmasını sağlayıcı pazarlar açılmalı, gıda üretim ve tüketim kooperatifçiliği teşvik edilmelidir.

■ Anadil ve inanç özgürlüğünü gözetici uygulamalar içinde olmalıdır.

■ Merkezi idarenin iyice ihmal ettiği koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri geliştirmelidir.

■ Farklı topluluk ve sosyal çevrelerin kente uyum ve entegrasyonunu sağlayacak, kent demokrasisi, empati ve çoğulculuk anlayışıyla görev yapacak eğitim ve etüt merkezleri kurulmalıdır.

■ Engelliler için “engelsiz bir kent yaşamı” sağlamak adına gereken bütün çalışmalar yapılmalıdır. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okul müdürü kitabını zorla satıyor iddiası

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...